Papieskie uznanie dla wolności religijnej

Papieskie uznanie dla wolności religijnej
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
Logo źródła: Radio Watykańskie KAI / Radio Watykańskie / slo

Edykt Mediolański otworzył on "nowe drogi dla Ewangelii i w zasadniczy sposób przyczynił się do powstania cywilizacji europejskiej" - podkreśla papieskie przesłanie na obchody 1700. rocznicy tego dokumentu, który zagwarantował wolność religijną w Cesarstwie Rzymskim.

"Papież Franciszek pragnie, by tak jak to było wówczas, także i dziś wspólne świadectwo chrześcijan Wschodu i Zachodu przyczyniało się do rozpowszechnienia orędzie zbawienia w Europie i na całym świecie" - napisał w imieniu papieża kard. Tarcisio Bertone. Ojciec Święty wyraża nadzieję, iż "dzięki długofalowym działaniom władz cywilnych będzie wszędzie respektowane prawo do publicznego wyrażania własnej wiary, a wkład, jaki chrześcijaństwo nadal wnosi w kulturę i życie społeczne naszych czasów, będzie przyjmowany bez uprzedzeń".

Okazją dla papieskiego przesłania były jubileuszowe uroczystości 1700. rocznicy historycznego porozumienia zawartego w marcu 313 r. przez cesarzy Konstantyna Wielkiego (dla Zachodu) i Licyniusza (dla Wschodu).

DEON.PL POLECA

Edykt kładł kres prześladowaniom chrześcijan w Cesarstwie Rzymskim, gwarantował im pełną wolność religijną, zezwalał na przejście na chrześcijaństwo dotychczasowych wyznawców religii rzymskiej oraz zwracał Kościołowi wszystkie skonfiskowane świątynie i posiadłości. Dokument głosił, że "zarówno chrześcijanie, jak i wszyscy ludzie mają prawo, żeby w sposób wolny wybierać sobie religię (…), aby Bóg niebios mógł być dla nas i dla wszystkich łaskawy i aby nam sprzyjał". Konstantyn ogłosił też niedzielę dniem świątecznym. W 330 r. założył Konstantynopol, późniejszą stolicę Cesarstwa.

W jubileuszowych uroczystościach w Mediolanie uczestniczył duchowy zwierzchnik prawosławia, ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej. Razem z kard. Scolą przewodniczył dziś wspólnemu nabożeństwu ekumenicznemu w kościele św. Ambrożego w Mediolanie. Kard. Scola przekazał mu wydanie nowego ewangeliarza ambrozjańskiego, relikwii Ambrożego (339-397), wczesnochrześcijańskiego świętego i ojca Kościoła, a także relikwie innych mediolańskich świadków wiary.

Po nabożeństwie obaj zwierzchnicy Kościołów zeszli do krypty bazyliki, by oddać cześć przechowywanym tam relikwiom św. Ambrożego oraz świętych Gerwazego i Protazego.

Podczas wizyty w Mediolanie patriarsze Bartłomiejowi towarzyszyła delegacja, w skład której wchodzą m.in. metropolici Apostolos (Daniilidis) z Derkoi oraz Gennadios (Zervos) z Wenecji. Z Watykanu w uroczystościach uczestniczył sekretarz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, bp Brian Farrell.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papieskie uznanie dla wolności religijnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.