Papież apeluje o odnowienie przymierza między człowiekiem a środowiskiem

Fot. depositphotos.com
KAI / kb

O odnowienie przymierza między człowiekiem a środowiskiem, „które dla nas, wierzących, jest odzwierciedleniem stwórczej miłości Boga” – zaapelował Ojciec Święty w Orędziu na obchodzony 1 września Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Jego hasłem są słowa: „Wsłuchaj się w głos stworzenia”.

Na wstępie Franciszek podkreśla, że zarówno sam dzień, jak i trwający do 4 października Czas dla Stworzenia wzywają do „nawrócenia ekologicznego”. Służy temu zarówno rozwijanie „duchowości ekologicznej”, jak i konkretne działania wspólnotowe, by zmienić szkodliwe style życia i mechanizmy. Zaznacza, że do podejmowania tych działań wezwana jest także wspólnota narodów. „Chodzi o «przestawienie» wzorców konsumpcji i produkcji, a także stylu życia, w kierunku bardziej szanującym stworzenie i integralny rozwój ludzki wszystkich narodów obecnych i przyszłych, rozwój oparty na odpowiedzialności, roztropności/przezorności, solidarności i trosce o ubogich i o przyszłe pokolenia. U podstaw tego wszystkiego musi być przymierze między człowiekiem a środowiskiem, które dla nas, wierzących, jest odzwierciedleniem «stwórczej miłości Boga, od którego pochodzimy i ku któremu zdążamy». Przemiana spowodowana tym przestawieniem nie może pomijać wymogów sprawiedliwości, zwłaszcza w odniesieniu do osób najbardziej dotkniętych skutkami zmian klimatycznych” – stwierdza Ojciec Święty.

Papież wzywa także do podejmowania działań na rzecz zachowania bioróżnorodności. Apeluje do wielkich firm wydobywczych o zaprzestanie niszczenia lasów, mokradeł i gór, o zaprzestanie zanieczyszczania rzek i mórz, o zaprzestanie zatruwania ludzi i środków spożywczych.

Franciszek podkreśla istnienie „długu ekologicznego” narodów bogatszych i wskazuje na konieczność dotrzymania obietnic, dotyczących wsparcia finansowego i technicznego dla krajów uboższych gospodarczo, które już teraz ponoszą większy ciężar kryzysu klimatycznego.

Ojciec Święty zachęca wierzących do modlitwy w intencji zjednoczenia rodziny ludzkiej dla zdecydowanego zmierzenia się z podwójnym kryzysem: związanym z klimatem i zmniejszeniem różnorodności biologicznej. „Płaczmy z gorzkim krzykiem stworzenia, słuchajmy go i odpowiadajmy czynami, abyśmy my i przyszłe pokolenia mogli nadal radować się słodkim śpiewem życia i nadziei stworzeń” – kończy swe orędzie papież.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież apeluje o odnowienie przymierza między człowiekiem a środowiskiem
Komentarze (2)
AS
~Antoni Szwed
23 lipca 2022, 22:48
A może by tak odnowił przymierze z Bogiem. O Bogu cisza, tak, jakby Go nie było. Świat na krawędzi wojny a on dalej klepie agendę ONZ jak świecki urzędnik. Może by jednak zajął się rozpowszechnianiem katolickiej wiary w Boga, skoro znalazł się na stanowisku przywódcy Kościoła.
P.
~Piotr .
24 lipca 2022, 18:27
Ewangelizacja to podstawa, ale rolą Kościoła jest tez wskazanie jak w świetle Ewangelii odpowiadać na znaki czasów. A kryzys klimatyczny i kryzys bioroznorodnosci jest właśnie takim znakiem współczesności, którego podstawą są grzeszne postawy człowieka. Mówił już o tym i Benedykt i Jan Paweł 2. Franciszek kontynuuje tutaj społeczne nauczanie poprzedników uwrażliwiając na moralny wymiar troski o stworzenie. Bardzo polecam encyklikę Laudato si, która świetnie to wyjaśnia.