"Papież daje dobre nadzieje dla ekumenizmu"

"Papież daje dobre nadzieje dla ekumenizmu"
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
KAI / psd

Anglikański biskup Christopher Hill z Rady ds. Jedności Chrześcijan Kościoła Anglii uważa, że papież Franciszek daje dobre nadzieje dla ekumenizmu. "Przede wszystkim podkreślanie przez Franciszka jego roli jako `biskupa Rzymu` będzie miało bardzo pozytywne oddziaływanie, nie tylko na Kościół anglikański" - powiedział bp Hill w rozmowie z Radiem Watykańskim. Wyraził przekonanie, że z ekumenicznego punktu widzenia jest to bardzo pomocne, gdyż będzie niezwykle pozytywnie skutkowało na przyszłość.

Jego zdaniem, tę opinię mogą podzielać również Kościoły prawosławne. Opowiadają się one bowiem za "władzami kościelnymi", w których biskupi są odpowiedzialni jako kolegium, nie za tym, żeby "jeden biskup odpowiadał za Kościół, lecz za Kościołem jako wspólnotą Kościołów". Bp Hill jest członkiem międzynarodowej komisji ekumenicznej anglikańsko-rzymskokatolickiej ARCIC. W tych dniach w brazylijskim Rio de Janeiro rozpoczyna się trzecia konferencja ARCIC. Będzie ona poświęcona stosunkom między Kościołem powszechnym i Kościołami lokalnymi.

Z kolei ks. prałat Mark Langham, reprezentujący w komisji Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan uważa, że sam fakt, iż jest nowy papież w Rzymie i nowy anglikański arcybiskup Canterbury, nie spowoduje rewolucyjnych zmian w ekumenizmie, gdyż "problemy nadal pozostają". Jednocześnie jednak jest to nowy początek w nowej atmosferze i rozpoczyna się nowy rozdział w dialogu.

Zdaniem ks. Langhama, w dialogu ekumenicznym z anglikanami papież Franciszek nadaje dobry ton. Przypomniał tu wspólne oświadczenie "Gift of Authority" z 1998 roku. W tym dokumencie roboczym sformułowane zostało to, co łączy Kościoły anglikański i katolicki, a prymat papieża opisano jako "dar" dla wszystkich Kościołów. "Słowa papieża Franciszka wpisują się w ton tego dokumentu" - powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Langham.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Papież daje dobre nadzieje dla ekumenizmu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.