Papież do FAO: jest jeszcze wiele do zrobienia

(fot. Grzegorz Gałązka - galazka.deon.pl)
Radio Watykańskie

Pozostało jeszcze dużo do zrobienia, aby osiągnąć bezpieczeństwo żywnościowe, które dla wielu mieszkańców naszego świata nadal pozostaje celem bardzo odległym - napisał papież Franciszek w liście do prof. José Graziano da Silvy, dyrektora generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). List został wysłany z okazji przypadającego 16 października Światowego Dnia Żywności. Obchodzi się go w kolejną rocznicę utworzenia tej organizacji 16 października 1945, a więc w tym roku mija dokładnie 70 lat od tego wydarzenia.

W swoim przesłaniu papież nawiązał też do przyjętej niedawno przez ONZ Agendy Zrównoważonego Rozwoju do roku 2030. Wyraził nadzieję, że nie pozostanie ona tylko zbiorem reguł i możliwości, ale "zainspiruje odmienny wzorzec ochrony społecznej zarówno na płaszczyźnie międzynarodowej, jak i w poszczególnych krajach. Uniknie się wtedy wykorzystywania jej dla interesów sprzecznych z ludzką godnością czy nie szanujących w pełni życia, ani też do usprawiedliwienia postępowania, które pozostawiają nierozwiązane problemy, pogarszając w ten sposób sytuacje nierówności" - stwierdził Ojciec Święty w przesłaniu do dyrektora generalnego FAO.

Tegoroczny Światowy Dzień Żywności przebiega pod hasłem "Ochrona społeczna i rolnictwo na rzecz złamania cyklu ubóstwa wiejskiego".

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa powstała z inicjatywy 44 państw koalicji antyhitlerowskiej, które wzięły udział w konferencji nt. rolnictwa i wyżywienia w maju 1943 w Hot Springs (USA). Powołano wówczas komisję, która miała za zadanie opracować projekt umowy założycielskiej przyszłej organizacji. Pierwsza sesja konferencji FAO rozpoczęła się 16 października 1945 w Québecu (Kanada). Podpisano na niej umowę założycielską i ten dzień przyjmuje się za datę utworzenia FAO. Jej siedzibą jest Rzym.

Polska należała do tej organizacji od początku do 25 kwietnia 1950, gdy w okresie nasilającej się zimnej wojny i na żądanie ZSRR wystąpiła z niej (uczyniły to także Czechosłowacja i Węgry, a następnie od 1958 roku do dzisiaj. Członkiem FAO jest również Unia Europejska jako podmiot międzynarodowy korzystający z podmiotowości prawnej przynależnej dawniej Wspólnocie Europejskiej. Obecnie do FAO należą 194 państwa, UE oraz Wyspy Owcze i Tokelau na zasadach członków stowarzyszonych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież do FAO: jest jeszcze wiele do zrobienia
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.