Papież do Koptów: dawajmy wspólne świadectwo
Do dawania wspólnego świadectwa o świętości życia, małżeństwa i rodziny, a także opartej na Ewangelii odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata wezwał papież Franciszek w liście do patriarchy Tawadrosa II, wysłanym z okazji Dnia Przyjaźni Katolicko-Koptyjskiej. Przypada on 10 maja i upamiętnia ich spotkanie tego właśnie dnia przed trzema laty w Watykanie.
Przypominając to wydarzenie Franciszek zauważył, że duchowe więzi między rzymską Stolicą Piotrową i Stolicą św. Marka (w Aleksandrii) są coraz głębsze dzięki krokom podjętym na drodze pojednania i przyjaźni. Po stuleciach nieporozumień, a nawet wrogości katolicy i koptowie zaczęli się spotykać, nawiązywać dialog i współpracować w głoszeniu Ewangelii i służeniu ludzkości. Więzi te mają swe źródło w tej samej misji otrzymanej od Boga we chrzcie, przez który "staliśmy się członkami jednego Ciała Chrystusa, jakim jest Kościół, lud Boży, głoszący Jego chwałę".
Wyraził nadzieję, że Duch Święty będzie coraz bardziej jednoczył katolików i koptów więzią chrześcijańskiej miłości i prowadził ku "pełnej komunii". W tym kontekście wspomniał o pracach Międzynarodowej Komisji Wspólnej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim i Wschodnimi Kościołami Prawosławnymi (Starożytnymi Kościołami Wschodnimi), wyrażając oczekiwanie na postęp i obfite owoce "tego ważnego dialogu".
- Chociaż wciąż zdążamy w kierunku dnia, gdy zgromadzimy się zjednoczeni przy tym samym eucharystycznym stole, to już teraz jesteśmy w stanie uczynić widzialną komunię, która nas jednoczy. Koptowe i katolicy mogą razem świadczyć o takich istotnych wartościach, jak świętość i godność każdego ludzkiego życia, świętość małżeństwa i życia rodzinnego oraz szacunek dla stworzenia, powierzonego nam przez Boga. W obliczu wielu współczesnych wyzwań koptowie i katolicy są powołani do tego, by dać na nie wspólną odpowiedź opartą na Ewangelii. Jeśli, kontynuujemy naszą ziemską pielgrzymkę, będziemy uczyć się nosić wzajemnie swe brzemiona i dzielić się bogatym dziedzictwem naszych tradycji, wówczas będziemy mogli jaśniej dostrzec, że to, co nas łączy jest większe od tego, co nas dzieli - napisał papież.
Zapewnił o swej modlitwie w intencji chrześcijan w Egipcie i na Bliskim Wschodzie, a szczególnie w Iraku i Syrii, których sytuacja jest tragiczna. - Oby Bóg, nasz Ojciec obdarzył pokojem i pocieszeniem tych, którzy cierpią i pobudził wspólnotę międzynarodową do mądrej i sprawiedliwej odpowiedzi na tę bezprecedensową przemoc - wezwał Franciszek.
Na zakończenie przekazał koptyjskiemu papieżowi Aleksandrii i patriarsze Stolicy św. Marka "braterski uścisk pokoju w Chrystusie".
Koptowie są największą wspólnotą chrześcijańską w Egipcie. Wywodzą się z pierwotnego Kościoła egipskiego, którego założycielem według tradycji miał być św. Marek Ewangelista. Według różnych danych liczba koptów waha się od 8 do 12 milionów w ponad 80-milionowym społeczeństwie Egiptu. Co najmniej pół miliona członków tego Kościoła żyje w diasporze, m.in. w Niemczech i Austrii oraz w USA i Australii.
Skomentuj artykuł