Papież do uczestników forum w Bratysławie: nikt nie ocali się w pojedynkę

Papież do uczestników forum w Bratysławie: nikt nie ocali się w pojedynkę
fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI / pk

Papież skierował przesłanie do uczestników 16. Edycji GLOBSEC Bratislava Forum, które o odbywa się pod hasłem: "Zbudujmy lepszy świat niż był przedtem".

GLOBSEC to wiodące w Europie forum podejmujące debatę nad przyszłością świata i jego problemami. Spotkanie dotyczy kierunków rozwoju po okresie pandemii oraz podejmuje najważniejsze problemy społeczno-ekonomiczne, ekologiczne oraz polityczne, które pogłębiły się w związku z kryzysem sanitarnym.

DEON.PL POLECA

Franciszek w przesłaniu wskazał na potrzebę podjęcia trzech kroków, które streszczają trzy czasowniki: widzieć, ocenić oraz działać. Nie chodzi jedynie o uznanie systemowych braków, popełnionych błędów i braku odpowiedzialności w stosunku do Stwórcy, bliźniego oraz natury. Nie wystarczy odbudować to, co było, ale należy poprawić to, co źle funkcjonowało przed nadejściem koronawirusa i co przyczyniło się do pogłębienia kryzysu. Trzeba zdaniem Franciszka zobaczyć, że świat dał się zwieść złudnemu poczuciu bezpieczeństwa opartemu na dążeniu do zysku za wszelką cenę. Ponadto model rozwoju ekonomicznego i społecznego charakteryzuje się wieloma nierównościami i egoizmami, co powoduje, że niewielka mniejszość ludności świata posiada większość dóbr, nierzadko wyzyskując ludzi oraz zasoby. Papież zwraca też uwagę na styl życia nie uwzględniający wystarczająco troski o środowisko. Przyzwyczailiśmy się do niepohamowanego konsumowania i niszczenia tego, co należy do wszystkich i powinno być strzeżone z szacunkiem, tworząc "dług ekologiczny" na rzecz ubogich i przyszłych pokoleń.

Ojciec Święty zwrócił następnie uwagę, że kryzys otwiera nowe możliwości, stanowi wyzwanie do podjęcia w aktualnej sytuacji, aby przekształcić czas próby w czas wyboru. Kryzys, który dotknął wszystkich przypomina, że nikt nie ocali się w pojedynkę. Kryzys otwiera drogę ku przyszłości, która uzna równość każdego ludzkiego istnienia: nie równość abstrakcyjną, ale konkretną, dającą osobom oraz ludom równe i rzeczywiste szanse rozwoju.

Franciszek zaznaczył, że kto nie podejmuje działania, marnuje szansę ofiarowaną przez kryzys. Aby podjąć działanie w obliczu niesprawiedliwości społecznych i marginalizacji trzeba podążać drogą rozwoju, który stawia w centrum każdego człowieka i całego człowieka.

"Każde działanie potrzebuje wizji, wizji całościowej i pełnej nadziei: wizji podobnej do tej, jaką miał biblijny prorok Izajasz, który widział miecze zamienione w pługi, włócznie w sierpy (por. Iz 2, 4). Działanie na rzecz rozwoju wszystkich jest podejmowaniem w praktyce dzieła nawrócenia. A przede wszystkim decyzji, które zamieniają śmierć w życie, broń w żywność. Ale my wszyscy powinniśmy podjąć również ekologiczne nawrócenie. Ogólna wizja zakłada bowiem perspektywę stworzenia rozumianego jako wspólnego domu i pilnie wzywa do podjęcia działań w celu jego ochrony" - podkreślił Papież. "Drodzy przyjaciele, ożywieni nadzieją, która pochodzi od Boga, mam nadzieję, że wasza wymiana w tych dniach przyczyni się do wypracowania modelu odnowy, zdolnego do tworzenia rozwiązań bardziej włączających oraz zrównoważonych; modelu rozwoju opartego na pokojowym współistnieniu ludów i harmonii ze stworzeniem" - stwierdził Franciszek.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Papież do uczestników forum w Bratysławie: nikt nie ocali się w pojedynkę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.