Papież odwiedzi Koreę Północną? Abp You: zrobię wszystko co w mojej mocy, by tę misję wypełnić

Papież odwiedzi Koreę Północną? Abp You: zrobię wszystko co w mojej mocy, by tę misję wypełnić
Fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI / pk

"Jeśli papież powierzy mi zadanie zorganizowania jego wizyty w Korei Północnej, zrobię co w mojej mocy" - oświadczył nowo mianowany prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa abp Lazzaro You Heung-sik.

Po raz pierwszy w historii Koreańczyk będzie kierował urzędem kurii rzymskiej. W liście do wiernych ujawnił, że Franciszek zaproponował mu to stanowisko już w kwietniu br., jednak on sam bronił się, mówiąc, że pochodzi z małej azjatyckiej diecezji i nie zna wielu języków. Papież odpowiedział mu wówczas, że w Watykanie potrzebny jest ktoś uśmiechnięty, zdolny do tworzenia wspólnoty z innymi, a ponadto, że w kurii rzymskiej jest tylko jeden szef dykasterii pochodzący z Azji - kontynentu, który jest bardzo ważny dla Kościoła powszechnego (kard. Luis Tagle z Filipin, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów).

Pisząc o swych nowych obowiązkach hierarcha wskazał, że dotyczą one formacji i życia duchowieństwa w Kościele katolickim. "Wraz z księżmi z całego świata będziemy kontynuować reformę kapłaństwa wiedząc, że wciąż aktualne jest powiedzenie, zgodnie z którym bez odnowy kleru nie ma odnowy Kościoła" - zaznaczył abp You.

W czasie swej dotychczasowej posługi nowy prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa kilkakrotnie odwiedzał Koreę Północną w ramach "inicjatyw solidarności i pokoju", podejmowanych przez Konferencję Katolickich Biskupów Korei. A po swym kwietniowym spotkaniu z Franciszkiem mówił o papieskim pragnieniu odwiedzenia północnokoreańskiej stolicy - Pjongjangu. Pytany o to dzień po swej nominacji na prefekta abp You odparł, że jeśli zostanie mu w Watykanie powierzone zadanie organizowania papieskiej podróży do Korei Północnej, to zrobi co w jego mocy, by tę misję wypełnić.

Nominacji na prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa pogratulował koreańskiemu biskupowi prezydent Korei Południowej. W telegramie, wysłanym ze szczytu G7, odbywającego się w Wielkiej Brytanii, Mun Jae-in napisał, że jest pewien, iż zgodnie ze swym biskupim zawołaniem "Lux mundi" (Światłość świata), będzie on "światłem dla świata bez dyskryminacji, w którym ubodzy są pocieszeni". Podkreślił też "niezwykłe wysiłki" dotychczasowego biskupa Daejeonu "na rzecz pokoju na półwyspie koreańskim".

 

KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
21,97 zł
31,37 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Papież odwiedzi Koreę Północną? Abp You: zrobię wszystko co w mojej mocy, by tę misję wypełnić
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.