Papież apeluje o przezwyciężenie kryzysu w regionie Tigraj w Etiopii

Papież apeluje o przezwyciężenie kryzysu w regionie Tigraj w Etiopii
fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI

O przezwyciężenie kryzysu i katastrofy humanitarnej w regionie Tigraj w Etiopii zaapelował Franciszek podczas modlitwy "Anioł Pański" w Watykanie.

Papież przypomniał, że w regionie Tigraj panuje głód. Wezwał, aby ustała przemoc oraz zaapelował do wszystkich o solidarność. W tej intencji Franciszek odmówił modlitwę "Zdrowaś Maryjo".

Po sześciu miesiącach konfliktu 20 proc. z sześciu milionów mieszkańców północy Etiopii doświadcza braku żywności. 80 proc. zbiorów ludzi żyjących z rolnictwa zostało zdewastowanych lub zniszczonych przez suszę, 90 proc. dobytku zwierzęcego padło lub zostało uprowadzone. Ponadto dwa miliony osób zostało ewakuowanych i przybywa poza miejscami zamieszkania.

Papież przypomniał o obchodzonym wczoraj Światowym Dniu Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci ustanowionego przez ONZ w celu ograniczenia ich wyzysku i podniesienia minimalnego wieku zatrudnienia. Franciszek wezwał do walki z tą plagą, która dotyka 150 milionów nieletnich. Zwrócił uwagę, że liczba pracujących dzieci równa się liczbie mieszkańców Hiszpanii, Francji i Włoch razem wziętych.

Publikujemy tekst papieskiego wystąpienia.

Drodzy Bracia i Siostry!

Szczególnie bliska są mi mieszkańcy ludność regionu Tigraj w Etiopii, którzy cierpią z powodu poważnego kryzysu humanitarnego, narażającego najuboższych na klęskę głodu. Dzisiaj jest tam głód. Módlmy się wspólnie o natychmiastowe zaprzestanie przemocy, o zapewnienie wszystkim pomocy żywnościowej i opieki zdrowotnej oraz o jak najszybsze przywrócenie zgody społecznej. W związku z tym dziękuję wszystkim, którzy pracują nad złagodzeniem ludzkich cierpieńi. Módlmy się do Matki Bożej w tych intencjach. Zdrowaś Maryjo...

Wczoraj obchodzony był Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci. Nie możemy przymykać oczu na wykorzystywanie dzieci, które pozbawiane są prawa do zabawy, nauki i marzeń. Według szacunków Międzynarodowej Organizacji Pracy, ponad 150 milionów dzieci jest dziś wykorzystywanych do pracy: to tragedia! 150 milionów: mniej więcej tyle samo, co wszyscy mieszkańcy Hiszpanii, razem z Francją i razem z Włochami. To się dzieje dzisiaj! Jakże wiele dzieci cierpi z tego powodu: są wykorzystywane do pracy niepełnoletnich. Ponówmy wszyscy wspólnie wysiłki, aby wyeliminować to niewolnictwo naszych czasów.

Dziś po południu w Augusta na Sycylii odbędzie się ceremonia powitania wraku łodzi, która rozbiła się 18 kwietnia 2015 roku. Oby ten symbol tak wielu tragedii Morza Śródziemnego nadal stanowił wyzwanie dla sumień wszystkich ludzi i sprzyjał rozwojowi ludzkości bardziej solidarnej, która przełamuje mur obojętności. Pomyślmy o tym: Morze Śródziemne stało się największym cmentarzem w Europie.

Jutro obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Krwiodawstwa. Serdecznie dziękuję wolontariuszom i zachęcam ich do kontynuowania ich pracy, dając świadectwo wartościom, jakimi są hojność i bezinteresowność. Bardzo dziękuję, dziękuję!

Pozdrawiam serdecznie wszystkich przybyłych z Rzymu, z Włoch i z innych krajów; w szczególności pielgrzymów, którzy przybyli na rowerach z Sedigliano i z Bra, wiernych z Forli i z Cagliari.

Życzę wszystkim dobrej niedzieli. I proszę, nie zapomnijcie o mnie w modlitwie. Smacznego obiadu i do widzenia!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież apeluje o przezwyciężenie kryzysu w regionie Tigraj w Etiopii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.