Papieska audiencja dla przewodniczącego CELAM

Papieska audiencja dla przewodniczącego CELAM
fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
1 miesiąc temu
KAI / ml

Papież Franciszek przyjął na audiencji 12 kwietnia w Watykanie przewodniczącego Latynoamerykańskiej Konferencji Biskupów CELAM, Héctora Miguela Cabrejos Vidarte, arcybiskupa peruwiańskiego Trujillo.

Poinformowało o tym biuro prasowe Watykanu nie podając szczegółów spotkania. Zdaniem obserwatorów, tematami rozmowy mogły być zaproponowany niedawno przez papieża proces synodalny w Kościołach lokalnych na świecie oraz reorganizacja CELAM.

W ostatnim czasie Watykan zapowiedział proces konsultacji w Kościołach lokalnych na świecie na temat synodalności w Kościele katolickim. Zwieńczeniem dwuletnich konsultacji na poziomie diecezjalnym i kontynentalnym ma być Synod Biskupów, który odbędzie się w Rzymie w październiku 2023 r. Ważną rolę w tym procesie będzie odgrywać CELAM. Na swoim zgromadzeniu ogólnym pod koniec maja CELAM przyjęła pięciopunktowy program reformy Rady.

CELAM (Consejo Episcopal Latinoamericano) z siedzibą w Bogocie, powstała w 1955 roku z inicjatywy papieża Piusa XII. Od tego czasu Rada, w której reprezentowane są 22 krajowe konferencje episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów, dała Kościołowi w regionie wiele ważnych impulsów teologicznych i duszpasterskich.

Peruwiańczyk abp Cabrejos jest przewodniczącym CELAM od maja 2019, a jego kadencja skończy się w 2023 roku. Wiceprzewodniczącymi są kardynałowie: Odilo Pedro Scherer, 69-letni arcybiskup São Paulo w Brazylii i 70-letni Leopoldo Brenes Solorzano, arcybiskup Managui w Nikaragui, a sekretarzem generalnym – abp Jorge Eduardo Lozano z Argentyny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papieska audiencja dla przewodniczącego CELAM
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.