Papież Franciszek o tym, co sprawia, że podczas Eucharystii możemy poczuć "piękno raju"

Papież Franciszek o tym, co sprawia, że podczas Eucharystii możemy poczuć "piękno raju"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / kw

Muzyka jest narzędziem jedności, aby skutecznie głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie, poprzez piękno, które wciąż fascynuje i pozwala wierzyć, opierając się na miłości Ojca.

Przypomniał dzisiaj o tym Franciszek podczas audiencji w Auli Pawła VI dla uczestników III Międzynarodowego Spotkania Chórów z udziałem śpiewaków i muzyków z całego świata zorganizowanego przez Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji we współpracy z Nova Opera Onlus.

"Wasza muzyka i wasz śpiew są prawdziwym narzędziem ewangelizacji, o ile jesteście świadkami głębi Słowa Bożego, które dotyka serc ludzi i pozwala na sprawowanie sakramentów, zwłaszcza Świętej Eucharystii, która sprawia, że dostrzega się piękno raju" - powiedział Franciszek.

DEON.PL POLECA

Papież podkreślił, że pieśń i muzyka, szczególnie w celebracji Eucharystii, "jasno pokazują, że jesteśmy jednym ciałem i wyśpiewujemy jedną wiarę jednym głosem. "Nawet jeśli mówimy różnymi językami, każdy może zrozumieć muzykę, którą śpiewamy, wiarę, którą wyznajemy, i nadzieję, która nas czeka" - zaznaczył Franciszek.

Wskazał też, że muzyka jest wyrazem pobożności ludowej i wezwał chóry, aby nie zachowywały się jak "prima donna" i doceniały inne formy pobożności ludowej. "Bądźcie animatorami pieśni całego zgromadzenia i nie zastępujcie go, pozbawiając lud Boży śpiewania z wami i dawania świadectwa modlitwie kościelnej i wspólnotowej" - zachęcił Franciszek.

"Muzyka jest zatem narzędziem jedności, aby skutecznie głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie, poprzez piękno, które wciąż fascynuje i pozwala wierzyć, opierając się na miłości Ojca" - powiedział Franciszek na zakończenie zawierzając zgromadzonych św. Cecylii, patronce muzyków.

Przed papieskim wystąpieniem głos zabrał abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

W spotkaniu bierze udział ponad 8000 śpiewaków i muzyków ze wszystkich kontynentów.

Dzisiaj wieczorem w Auli Pawła VI odbędzie się wspólny koncert wszystkich chórów ku czci św. Cecylii, a poszczególne utwory zostaną wykonane na cztery głosy: sopran, kontralt, tenor i bas. W programie znajdą się utwory klasyków: Giovanniego Pierluigiego da Palestrina, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Georga Friedricha Händla, Antonio Vivaldiego oraz zmarłego w 2013 kard. Domenico Bartolucciego. Dyrygować będzie ks. M. Frisina. Międzynarodowemu chórowi towarzyszyć będą Chór Diecezji Rzymskiej i orkiestra "Fideles et Amati".

Na zakończenie spotkania jego uczestnicy wezmą udział w niedzielnej Mszy św. w bazylice św. Piotra i w papieskiej modlitwie Anioł Pański na Placu św. Piotra.

Wczoraj 23 bm.  odbyło się sympozjum nt. "Muzyka w liturgii i w katechezie na rzecz nowej ewangelizacji", które poprowadził włoski kapłan, a przy tym kompozytor i dyrygent, ks. prałat Marco Frisina. W wydarzeniu uczestniczyli specjaliści z zakresu muzyki sakralnej i liturgicznej, w tym mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych, ks. prał. Guido Marini, odpowiedzialny za muzykę sakralną w Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej - Oscar Valado i kierownik referatu muzyki kościelnej w archidiecezji wiedeńskiej, Konstantin Reymaier. Swymi doświadczeniami i świadectwami podzielili się też chórzyści, studenci i muzycy z całego świata, m.in. z USA, Brazylii, Republiki Środkowoafrykańskiej, Libanu, Iraku, Meksyku, Chin, Wietnamu i Turcji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek o tym, co sprawia, że podczas Eucharystii możemy poczuć "piękno raju"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.