Papież Franciszek otrzymał dary od prezydenta Paragwaju

Papież Franciszek otrzymał dary od prezydenta Paragwaju
(fot. PAP/EPA/L'OSSERVATORE ROMANO HANDOUT)
KAI / jp

W Ogrodach Watykańskich zasadzono 9 listopada dwa egzemplarze "lapacho" - narodowego drzewa Paragwaju - i odsłonięto mozaikę przedstawiającą Matkę Bożą z Caacupé - patronki tego latynoamerykańskiego kraju.

Oba obiekty są w kolorach białym i żółtym, charakterystycznych dla barw Watykanu. Są one darem Paragwaju dla papieża i Stolicy Apostolskiej, którą reprezentował na tej ceremonii kard. Giuseppe Bertello, stojący na czele Gubernatoratu Państwa Miastu Watykanu.

Obraz Maryi na mozaice stanowi znak wspólnoty narodu paragwajskiego z papieżem i miłości, jaką żywi do niego - powiedział kardynał podczas uroczystości, święcąc rośliny i mozaikę.

Na obrzędzie tym obecni byli także biskupi z tego kraju składający obecnie w Rzymie wizytę "ad limina" (6 listopada przyjął ich na audiencji w Watykanie Franciszek) z przewodniczącym episkopatu abp. Edmundo Ponciano Valenzuela Mellidem na czele.

W okolicznościowym przemówieniu zwrócił on uwagę na rolę Maryi Panny w ewangelizacji kraju, podkreślając przy tym, jak narodowe sanktuarium w Caacupé (ok. 50 km od stolicy kraju - Asunción) było i nadal jest punktem odniesienia dla całego narodu. Arcybiskup stolicy podziękował też autorowi mozaiki - Albano Poli i jego pracowni za wykonanie dzieła.

Uczestniczący w uroczystości prezydent kraju Horacio Manuel Cartes Jara (przyjęty później na audiencji przez Ojca Świętego) wspomniał o więziach łączących mieszkańców Paragwaju z Maryją z Caacupé, "naszą Panią od cudów". Modlą się do Niej i czczą Ją wszyscy mieszkańcy kraju - stwierdził szef państwa.

Przypomniał też starą legendę, wedle której Maryja Panna ochroniła przed niebezpieczeństwem miejscowego Indianina z plemienia Guaraní, nawróconego na chrześcijaństwo, a on, na znak wdzięczności, wyrzeźbił w drewnie Jej wizerunek.

Dziś, po wiekach, Maryja nadal strzeże Paragwajczyków, i to nie tylko tych, którzy mieszkają w kraju, ale także tych licznych rozsianych po całym świecie - podkreślił prezydent.

Wspomniał ponadto, że to właśnie kard. Jorge Mario Bergoglio, czyli obecny papież, przyjmował Panią z Caacupé, gdy nawiedziła Ona katedrę w Buenos Aires w listopadzie 2010 r.

Po pobłogosławieniu i poświęceniu mozaiki zasadzono dwa drzewka "lapacho" (lub tajy w języku guaraní), z których jedno kwitnie na biało a drugie na żółto. Rośliny te są typowe dla lasów amazońskich i gór Paragwaju i znalazły się w jego godle. Wybrano je też jako barwy flagi watykańskiej.

Mozaika ma wymiary 1,7 m na 1,2 m i oficjalnie podarował ją ambasador Paragwaju przy Stolicy Apostolskiej Esteban Kriskovich, który również był obecny w Ogrodach Watykańskich, podczas gdy drzewa są darem sióstr z diecezji Caacupé.

W ceremonii uczestniczyli też m.in. bp Fernando Vérgez Alzaga - sekretarz generalny Gubernatoratu, Rafael García de la Serrana Villalobos - dyrektor służb technicznych oraz kilku członków rządu Paragwaju i korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek otrzymał dary od prezydenta Paragwaju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.