Papież Franciszek przyjął dzieci z byłej Sahary Zachodniej i Ukrainy

Papież Franciszek przyjął dzieci z byłej Sahary Zachodniej i Ukrainy
(fot. softdelusion66 / Shutterstock.com)
KAI / pk

W środę 8 sierpnia, po audiencji ogólnej, Franciszek przyjął w dwóch różnych grupach dzieci z byłej Sahary Zachodniej i z Ukrainy.

Służba prasowa Saharyjskiej Arabskiej Republiki Demokratycznej (SARD; uznanej dotychczas przez około 50 państw) podała, że "mali saharyjscy ambasadorzy pokoju, ubrani w tradycyjne stroje saharyjskie i dzierżący flagi swego kraju, weszli do siedziby Watykanu wraz z tysiącami osób ze wszystkich stron świata oraz przedstawicielami różnych religii i kultur, aby zostać przyjętymi przez papieża".

Według tychże źródeł papież Franciszek "przywitał małych saharyjskich ambasadorów pokoju wśród wielkich oklasków i owacji, będących gestem okazanym dzieciom saharyjskim za ich obecność w tym wydarzeniu religijnym, który papież wykorzystał, aby zaapelować do wszystkich obecnych i przez nich do wszystkich ich krajów, aby prosili o pokój i sprawiedliwość dla wszystkich dzieci świata".

DEON.PL POLECA

"Ze swej strony mali saharyjscy ambasadorowie pokoju wykorzystali tę okazję do podziękowania papieżowi i poinformowania go, że należą do umiarkowanej społeczności islamskiej, która chce pokoju, wolności, sprawiedliwości i lepszego współżycia miedzy religiami i kulturami świata" - stwierdza komunikat służby prasowej SARD.

Na zakończenie podano, że w spotkaniu dzieci z papieżem wzięli także udział przedstawiciel Frontu POLISARIO (walczącego niepodległość tego obszaru) we Włoszech Mih Omar oraz przewodniczący działających w tym kraju stowarzyszeń przyjaźni i solidarności z narodem saharyjskim.

Położona w Afryce Zachodniej na obszarze ok. 266 tys. km kw. Saharyjska Arabska Republika Demokratyczna, czyli dawna Hiszpańska Sahara Zachodnia, jest formalnie niepodległa od 1976 r., gdy Madryt wycofał się z tego terenu. W rzeczywistości jednak większa część jej obszaru należy do Maroka, które uważa te ziemie za swoje prowincje południowe. Początkowo roszczenia do części tych ziem wysuwała także Mauretania, ale w 1979 r. zrzekła się ich, a w 1984 r. oficjalnie uznała niepodległość SARD. Główną siłą polityczną kraju jest Front Wyzwolenia Sahary Zachodniej (POLISARIO), który obecnie ma swoją siedzibę w Algierii.

Grupę dzieci z Ukrainy przyprowadził i przedstawił Ojcu Świętemu minister spraw zagranicznych tego kraju Pawło Klimkin. Podziękował on Franciszkowi za jego inicjatywę humanitarną "Papież dla Ukrainy" i za jego "modlitwy o pokój w naszym państwie".

Przekazał mu również wyjątkową kopię "Księgi Dobra", przygotowanej przez tamtejsze dzieci. W tym jedynym w swoim rodzaju wydaniu, wykonanym ręcznie z bawełny i ziół, zebrano 50 prawdziwych opowiadań na temat dobra i 50 rysunków, będących odzwierciedleniem dziecięcego postrzegania człowieczeństwa, szczerości i współczucia w życiu codziennym. W pracy nad wydaniem "Księgi Dobra" wzięło udział ponad 300 tys. dzieci i dorosłych z całej Ukrainy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek przyjął dzieci z byłej Sahary Zachodniej i Ukrainy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.