Papież Franciszek spotkał się z delegacją Episkopatu USA. Spotkanie było efektem ostatnio ujawnionych skandali

Papież Franciszek spotkał się z delegacją Episkopatu USA. Spotkanie było efektem ostatnio ujawnionych skandali
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
PAP / sz

Papież Franciszek spotkał się w poniedziałek z delegacją Konferencji Episkopatu USA, w tym z jego przewodniczącym kardynałem Danielem DiNardo. Szczegóły audiencji nie są znane, ale według watykanistów jej tematem był skandal pedofilii w amerykańskim Kościele.

Watykan poinformował, że w delegacji na audiencji był też wiceprzewodniczący Episkopatu USA, arcybiskup Los Angeles Jose Horacio Gomez, a także sekretarz generalny ksiądz Brian Bransfield.

To drugie w ostatnim czasie spotkanie papieża z kierownictwem Episkopatu Stanów Zjednoczonych. Doszło do nich po ujawnieniu raportu na temat pedofilii w Kościele w stanie Pensylwania oraz po wybuchu skandalu wokół oskarżonego o nadużycia byłego metropolity Waszyngtonu Theodore'a McCarricka, pozbawionego latem godności kardynała.

W sobotę Stolica Apostolska w oświadczeniu wydanym na prośbę Franciszka zapowiedziała dalszą analizę i zgromadzenie całej znajdującej się w watykańskich urzędach i archiwach dokumentacji dotyczącej emerytowanego arcybiskupa Waszyngtonu i zapewniła, że zostanie ona we właściwym czasie ogłoszona.

DEON.PL POLECA

W nocie wydanej po tym komunikacie, a przed poniedziałkową audiencją u papieża, kardynał DiNardo podkreślił, że Episkopat USA pozytywnie ocenia zapowiedź podjęcia przez Stolicę Apostolską działań na rzecz "zagwarantowania tego, aby wierni byli chronieni przed złem napaści seksualnych".

"Naglący apel Ojca Świętego o zjednoczenie sił w walce z ciężką plagą nadużyć w Kościele jest i będzie dalej przyjmowany przez biskupów ze Stanów Zjednoczonych" - zapewnił przewodniczący Episkopatu. Jak podkreślił, "prawda zapewni, że straszliwe grzechy z przeszłości się nie powtórzą".

Swoje oświadczenie kardynał DiNardo zakończył apelem do całego Kościoła, zwłaszcza do biskupów, o potwierdzenie jedności z papieżem Franciszkiem oraz zapewnieniem o solidarności z nim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek spotkał się z delegacją Episkopatu USA. Spotkanie było efektem ostatnio ujawnionych skandali
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.