Watykan poinformował, że w delegacji na audiencji był też wiceprzewodniczący Episkopatu USA, arcybiskup Los Angeles Jose Horacio Gomez, a także sekretarz generalny ksiądz Brian Bransfield.
To drugie w ostatnim czasie spotkanie papieża z kierownictwem Episkopatu Stanów Zjednoczonych. Doszło do nich po ujawnieniu raportu na temat pedofilii w Kościele w stanie Pensylwania oraz po wybuchu skandalu wokół oskarżonego o nadużycia byłego metropolity Waszyngtonu Theodore'a McCarricka, pozbawionego latem godności kardynała.
W sobotę Stolica Apostolska w oświadczeniu wydanym na prośbę Franciszka zapowiedziała dalszą analizę i zgromadzenie całej znajdującej się w watykańskich urzędach i archiwach dokumentacji dotyczącej emerytowanego arcybiskupa Waszyngtonu i zapewniła, że zostanie ona we właściwym czasie ogłoszona.
W nocie wydanej po tym komunikacie, a przed poniedziałkową audiencją u papieża, kardynał DiNardo podkreślił, że Episkopat USA pozytywnie ocenia zapowiedź podjęcia przez Stolicę Apostolską działań na rzecz "zagwarantowania tego, aby wierni byli chronieni przed złem napaści seksualnych".
"Naglący apel Ojca Świętego o zjednoczenie sił w walce z ciężką plagą nadużyć w Kościele jest i będzie dalej przyjmowany przez biskupów ze Stanów Zjednoczonych" - zapewnił przewodniczący Episkopatu. Jak podkreślił, "prawda zapewni, że straszliwe grzechy z przeszłości się nie powtórzą".
Swoje oświadczenie kardynał DiNardo zakończył apelem do całego Kościoła, zwłaszcza do biskupów, o potwierdzenie jedności z papieżem Franciszkiem oraz zapewnieniem o solidarności z nim.
Skomentuj artykuł