Kard. DiNardo: ostatnie wydarzenia to "katastrofa moralna"

Kard. DiNardo: ostatnie wydarzenia to "katastrofa moralna"
(fot. Fox 26 Houston / youtube.com)
KAI / Crux / kk

Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych poprosi Stolicę Apostolską o przeprowadzenie wizytacji kanonicznej w związku ze skandalami dotyczącymi postawy byłego arcybiskupa Waszyngtonu, Theodora McCarricka oraz raportu przedstawionego przez ławę przysięgłych stanu Pensylwania - czytamy w oświadczeniu kard. Daniela DiNardo.

W sześciu, spośród ośmiu diecezji katolickich stanu Pensylwania, 301 księży katolickich dopuściło się w ciągu 70 lat nadużyć seksualnych na ponad tysiącu dzieci. Natomiast emerytowany arcybiskup Waszyngtonu został oskarżony o molestowanie nieletnich mężczyzn przed 45 laty, gdy był kapłanem diecezji nowojorskiej. Obecnie pojawiły się nowe oskarżenia dotyczące molestowania kleryków w latach osiemdziesiątych.

Zdaniem episkopatu USA "mamy do czynienia z kryzysem duchowym, który wymaga nie tylko duchowego nawrócenia, ale także praktycznych zmian, aby uniknąć powtórzenia się grzechów i niepowodzeń przeszłości". Sytuację określa wprost przewodniczący episkopatu, kard. Daniel N. DiNardo, który mówi, że to "katastrofa moralna".

Wczoraj ogłosił pracę nad wstępnym planem zaradczym. W jego realizację zostaną włączeni "świeccy, eksperci spoza struktur Kościoła, kler i Watykan". Podkreślił, że zwłaszcza zaangażowanie świeckich jest "kluczowe" dla naprawy Kościoła w USA, bo jedną z przyczyn porażki jest "załamanie przywództwa biskupów". Całość zostanie przedstawiona na spotkaniu episkopatu w Baltimore w listopadzie. Kardynał wytyczył trzy cele.

Mocne ostrzeżenie kard. O'Malleya: to katastrofa w Kościele. "W tej chwili nie ma nic ważniejszego" >>

DEON.PL POLECA

Po pierwsze pełne śledztwo w sprawie kwestii dotyczących arcybiskupa McCarricka, które ma być przeprowadzone przez zewnętrznych wizytatorów z Watykanu. Mają mu pomagać świeccy, których wyłoni specjalne ciało episkopatu - także zarządzany przez świeckich National Review Board.

Drugim celem jest otwarcie nowych i poufnych kanałów zgłaszania skarg przeciwko biskupom. Trzeci to rekomendacja skuteczniejszego rozwiązywania przyszłych skarg.

Cele te będą realizowane według trzech kryteriów: niezależności (czyli wykluczenia ewentualnych nacisków biskupów), wystarczającej władzy (tylko papież może usuwać biskupów ze stanowiska czy nakładać na nich kary) i zasadniczego zaangażowania kompetentnych ludzi świeckich. Kard. DiNardo zapewnia, że prace nad wdrożeniem tych działań już się zaczęły, a cały plan ich przeprowadzenia zostanie przedstawiony biskupom w listopadzie, podczas jesiennej sesji plenarnej konferencji episkopatu.

Zakaz publicznego sprawowania posługi dla kard. McCarricka. To polecenie papieża Franciszka »

"Dwa tygodnie temu dzieliłem się z wami moim smutkiem, gniewem i wstydem z powodu doniesień na temat abp Theodore'a McCarricka" - mówi kardynał. "Dziś te uczucia są pogłębione przez raport prokuratury w Pensylwanii".

"Mierzymy się z kryzysem duchowym, który wymaga nie tylko nawrócenia, ale praktycznych zmian, które pomogą w unikaniu grzechów i upadków przeszłości, tak bardzo jawnych w świetle ostatniego raportu" - dodawał.

Ponadto kard. DiNardo uda się do Rzymu, aby kwestie planowanych działań przedstawić w Stolicy Apostolskiej. "Nadrzędnym celem tych działań jest silniejsza ochrona przed drapieżnikami w Kościele i wszystkimi, którzy by ich ukrywali, ochrona, która zapewni biskupom najwyższe standardy przejrzystości i odpowiedzialności" - czytamy w komunikacie przewodniczącego episkopatu USA.

"Na koniec, wyrażam ubolewanie i pokornie proszę o wybaczenie tego, co uczynili moi bracia biskupi i ja, a także tego, czego nie zrobiliśmy" - czytamy w komunikacie kard. DiNardo. Przyznaje on, że z głównych przyczyn tych bolesnych przestępstw są niedostatki w sprawowaniu władzy przez biskupów.

Biskup nawołuje do usunięcia znanego hierarchy ze stanu kapłańskiego >>

"W rezultacie dziesiątki umiłowanych dzieci Bożych zostało opuszczonych i musieli stawić czoła nadużyciu władzy w pojedynkę. To jest katastrofa moralna. Jest także częścią tej katastrofy, że tak wielu wiernych kapłanów, którzy dążą do świętości i posługiwaniu w sposób uczciwy, jest splamionych tą klęską" - stwierdza przewodniczący episkopatu USA.

"Stanowczo postanawiamy, z pomocą łaski Bożej, aby nigdy to się nie powtórzyło. Nie mam złudzeń co do stopnia, w jakim zaufanie do biskupów zostało zniszczone przez te grzechy i klęski przeszłości. Trzeba będzie wiele pracy, aby odbudować to zaufanie" - czytamy w komunikacie kard. Daniela DiNardo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Buttiglione Rocco, kard. Gerhard Ludwig Müller

Czytajmy razem adhortację Amoris Laetitia bez wzajemnych oskarżeń i podejrzeń, ze zmysłem wiary (sensus fidei), w świetle całej tradycji doktryny Kościoła i z gorliwą duszpasterską troską o wszystkich, którzy znajdują się w trudnych sytuacjach małżeńskich...

Skomentuj artykuł

Kard. DiNardo: ostatnie wydarzenia to "katastrofa moralna"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.