Papież Franciszek spotkał się z kierownictwem mormonów

Papież Franciszek spotkał się z kierownictwem mormonów
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / ml

Franciszek spotkał się 9 marca z kierownictwem Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (mormonów) z ich przewodniczącym Russellem Nelsonem na czele. Do spotkania doszło w przededniu poświęcenia nowej i wielkiej świątyni tego wyznania w Rzymie.

Stolica Apostolska nie podała żadnych szczegółów tego wydarzenia, natomiast sami mormoni oświadczyli, że było to pierwsze spotkanie ich zwierzchnika z papieżem a przedmiotem ich rozmowy były wolność religijna, sprawy rodziny, młodzieży i inne.

"Mamy wiele wspólnego" - napisał na Twitterze Nelson. Przyznał, że między obu wyznaniami istnieją różnice doktrynalne, i to poważne, ale - dodał "nie są one tak istotne jak to, co nas łączy".

DEON.PL POLECA

Russell Nelson i 14 tzw. starszych, którzy tworzą najwyższą hierarchię mormońską, przebywają obecnie w stolicy Włoch w związku z konsekracją w niedzielę 10 bm. ich nowej świątyni. Tworzący ją wielki kompleks budynków, wzniesiony na szczycie wzgórza, składa się z owalnego marmurowego domu adoracji i ośrodka informacji otoczonego przez wysoki, również marmurowy, posąg Chrystusa i znacznie niższe rzeźby dwunastu apostołów.

Według mormonów jest to pierwszy w historii zgromadzenie całej ich hierarchii poza Stanami Zjednoczonymi.

Świątynia Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich w Rzymie została oddana do użytku w połowie ub.r. Prace budowlane, rozpoczęte w 2010, trwały na powierzchni 50 tysięcy metrów kwadratowych. Tajemnicą były koszty świątyni, którą wolno były fotografować wyłącznie z zewnątrz i to przy użyciu teleobiektywu.

Wiadomo, że sama świątynia ma powierzchnię blisko 4 tysięcy metrów kwadratowych, a na terenie działki budowlanej, którą mormoni kupili ponad 20 lat temu za 2,5 miliarda lirów (równowartość ponad miliarda euro), stanęły również dom gościnny, kaplica i park. W głównym budynku, jak wyjawili robotnicy, na parterze znajduje się "gigantyczny basen do obrzędu chrztu".

Władze włoskie uznały oficjalnie mormonów za związek wyznaniowy w 2012, a ich liczbę w całym kraju ocenia się na 30 tysięcy, z czego 2 tysiące w stolicy.

Świątynia mormonów wzniesiona została na północy Wiecznego Miasta, między przysiółkami Castel Giubileo i Casal Boccone, w sąsiedztwie jednej z największych w Europie galerii handlowych Porta di Roma.

Obecny, 17 z kolei zwierzchnik mormonów, noszący tytuł proroka i starszego - Russell M. Nelson urodził się 9 września 1924, liczy więc 94 lata a na swój urząd został wybrany 16 stycznia 2018. Jest światowej sławy chirurgiem. Na stanowisku tym zastąpił zmarłego dwa tygodnie wcześniej w wieku 90 lat Thomasa S. Monsona.

Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, liczący obecnie ok. 16 milionów członków na całym świecie, jest wspólnotą wyznaniową, powstałą w 1830 w Stanach Zjednoczonych w wyniku objawień, których rok wcześniej miał doznać Joseph Smith (1805-44). W 1823 miał mu się ukazać prorok Moroni, za którego wskazaniem 18-letni wówczas Smith odkrył złote płyty z tekstem w języku staroegipskim, którego nie znał, ale pod wpływem natchnienia przetłumaczył je na angielski, po czym anioł zabrał je do nieba.

Powstała wówczas tzw. Księga Mormona, wydana po raz pierwszy 26 marca 1830 a już 6 kwietnia tegoż roku Smith z 5 przyjaciółmi powołał do życia wspólnotę religijną, znaną obecnie jako mormoni. Założyciel zginął w młodym wieku, zamordowany w czasie kampanii prezydenckiej, gdy ubiegał się o najwyższy urząd w państwie.

Nauki mormonów są w wielu punktach sprzeczne z ogólnie przyjętymi zasadami chrześcijaństwa, m.in. odrzucają bóstwo Chrystusa i wiarę w Trójcę Świętą oraz uznają ważność Księgi Mormona, obok Starego i Nowego Testamentu, które zresztą mają w istocie niższą rangę w ich nauczaniu i praktyce.

Poza tym początkowo Smith i jego zwolennicy głosili poligamię, co bardzo szybko skłóciło ich zarówno z pozostałymi wyznaniami chrześcijańskimi, jak i z ustawodawstwem amerykańskim. Później mormoni odeszli od tej doktryny, ale m.in. na tym tle doszło w ich szeregach do rozłamów i dziś istnieje w łonie tego ruchu kilka nurtów, które nieoficjalnie praktykują wielożeństwo.

Na czele Kościoła stoi prorok, czyli prezydent, wspierany przez dwóch doradców, którzy tworzą tzw. Pierwsze Prezydium Kościoła. Sprawami administracyjnymi i duszpasterstwem wśród członków zajmuje się Kworum (Rada) Dwunastu Apostołów oraz pięć Kworów Siedemdziesięciu. Siedziba władz Kościoła mieści się w stolicy stanu Utah - Salt Lake City, kwitnącym dziś mieście zbudowanym na pustyni przez samych mormonów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek spotkał się z kierownictwem mormonów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.