Papież i Kościół wspierają ubogich w Ameryce Łacińskiej
Papieska Fundacja Populorum Progressio niesie wsparcie w krajach Ameryki Łacińskiej i Karaibów. W najbliższym czasie zostaną zrealizowane 132 projekty stanowiące wyraz solidarności papieża oraz wspólnoty Kościoła wobec najbiedniejszych grup społecznych w 23 krajach tego regionu.
Fundacja Populorum Progressio działa w ramach Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Podczas pierwszego w tym roku spotkania przedstawicieli episkopatów krajów kontynentu amerykańskiego skupiono się nie tyle na skutkach pandemii COVID-19, co na znakach nadziei, aby podjąć w konkretny sposób apel papieża Franciszka o przygotowanie lepszej przyszłości.
W tym kontekście wskazano na liczne świadectwa miłosierdzia i solidarności zarówno osób indywidualnych, jak i instytucji, rozwój różnych form wolontariatu oraz uczestnictwa młodych w odpowiedzi na wezwanie płynące z potrzeb społecznych, twórcze używanie mediów społecznościowych i środków przekazu w celebracjach liturgicznych, ewangelizacji oraz spotkaniach edukacyjnych, formacyjnych oraz wspierających.
Podkreślono, że zauważa się ożywienie świadomości religijnej, ale zwrócono także uwagę na spore wyzwania w związku z powrotem wiernych do obecności w kościołach, które po pandemicznej przerwie stopniowo otwierają swoje podwoje. Nie może ujść uwadze fakt, że na kontynencie w ogromnym stopniu katolickim jak Ameryka Łacińska, Kościół bardzo mocno wzywa do nadziei.
Aby przygotować lepszą przyszłość, rada fundacji przyjęła 104 projekty integralnego rozwoju człowieka i 28 pomocy humanitarnej poprzez program paczek żywnościowych Canastas Familiares de Alimentos na łączną kwotę ponad 2 mln dolarów. Program paczek żywnościowych, który przeznaczony jest dla rodzin odpowiada na pragnienie Ojca Świętego, który angażuje Fundację w dzieło pomocy Kościołom lokalnym poprzez Watykańską Komisję ds. COVID-19.
W spotkaniu Rady Wykonawczej Fundacji wzięli udział również przedstawiciele instytucji, które regularnie i hojnie wspierają jej inicjatywy: Konferencji Episkopatu Włoch, Cross Catholic Outreach (USA) i Manos Unidas (Hiszpania).
KAI/dm
Skomentuj artykuł