Bp Milewski: człowiek trędowaty potrzebował podwójnego oczyszczenia

Bp Milewski: człowiek trędowaty potrzebował podwójnego oczyszczenia
(Fot. pl.depositphotos.com)
KAI/dm

- Jeśli nie będziesz się regularnie spowiadać, stracisz poczucie grzechu. Otaczające nas współczesne „trądy” czynią nas bezwolnymi. Człowiek trędowaty, który podszedł do Jezusa, był nie tylko chory fizycznie pragnął zdrowia, ale pragnął też czystości serca. Był świadomy tego, że potrzebuje podwójnego oczyszczenia - mówił bp Mirosław Milewski w parafii Szyszki w diecezji płockiej, odnosząc się do dzisiejszej Ewangelii.

Poświęcił odnowiony ołtarz oraz udzielił bierzmowania młodzieży z parafii.

Bp Milewski w homilii odwołał się do Ewangelii według św. Mateusza (Mt 8,1-4) - o cudzie uzdrowienia człowieka chorego na trąd.

Los takich chorych był tragiczny, zostawali wyłączeni z życia społecznego, izolowani. Ich los był godny pożałowania, gdyż żyli w samotności, ze świadomością nieuchronnej śmierci.

- Człowiek trędowaty, który podszedł do Jezusa, był nie tylko chory fizycznie: targały nim również wyrzuty sumienia. Ten chory na duszy i ciele człowiek czuł, że od Jezusa emanuje niezwykła moc - moc Boża. Pragnął zdrowia, ale pragnął też czystości serca. Był świadomy tego, że potrzebuje podwójnego oczyszczenia. Jezus nie odmówił jego prośbie i dokonał tego - relacjonował.

Zaznaczył, że bez względu na epokę, grzechy są takie same, ale każdy czas ma też grzechy odrębne: pogarda wobec innych, degradacja środowiska, manipulacje genetyczne, coraz doskonalsze sposoby na aborcję, zażywanie i rozprowadzanie narkotyków, przesadne gromadzenie bogactwa. To „grzechy naszego czasu, wobec których nie można przejść obojętnie”.

Kaznodzieja przytoczył także wypowiedź Grzegorza Markowskiego, lidera zespołu „Perfect”, który w wywiadzie przyznał, że w życiu pamięta o dziesięciu przykazaniach i że pomaga mu spowiedź - „oczyszczanie duszy z ułomności i słabości”.

- Jeśli nie będziesz starać się „trzymać” Dekalogu, jeśli nie będziesz regularnie się spowiadał, stracisz poczucie grzechu. A gdy to się stanie, nigdy nie oczyścisz się ze współczesnych „trądów”, które nas otaczają i często osaczają, czyniąc bezwolnymi - powiedział bp Milewski.

Zaznaczył, że Jezus u ewangelisty Mateusza, poruszony litością wobec człowieka chorego na trąd, zbliżył się do niego i wyciągnął swoją rękę, aby go dotknąć i oczyścić. Taki sam gest wykonuje wobec ludzi, zachęcając ich do podejścia do konfesjonału, przeproszenia za grzechy, oczyszczenia serca i duszy.

Bp Milewski w czasie Mszy św. dokonał poświęcenia odnowionych części kościoła parafii św. Bartłomieja w Szyszkach (zbudowanego w XIX w., a konsekrowanego na początku XX w. przez bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego) m.in. ołtarza głównego (z przedstawieniem Przemienienia Pańskiego) i ołtarzy bocznych (Matki Bożej Częstochowskiej i św. Bartłomieja), ambony, chrzcielnicy, organów, stacji drogi krzyżowej, konfesjonałów, prezbiterium i ścian kościoła, obudowy organów. Prace te trwały przez dwa lata, kosztowały 230 tys. zł, pochodzących ze środków parafialnych.

- Odnowienie kościoła, to nasze votum za powołania kapłańskie: w ciągu ostatnich 16 lat mieliśmy trzy powołania do kapłaństwa. O powołania modlimy się w naszej parafii każdego dnia - powiedział proboszcz ks. kan. Bogdan Adamowicz. Dodał też, że przeprowadzone remonty były możliwe dzięki zaangażowaniu parafian „na których zawsze można liczyć”.

KAI/dm

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Bp Milewski: człowiek trędowaty potrzebował podwójnego oczyszczenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.