Ukarany przez Watykan abp Sławoj Leszek Głódź został sołtysem

Ukarany przez Watykan abp Sławoj Leszek Głódź został sołtysem
fot. episkopat.pl
1 miesiąc temu
Onet / Money.pl / Gazeta Wyborcza / TVN24.pl

Arcybiskup, który pod koniec marca otrzymał nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską, został wybrany sołtysem wsi Piaski na Podlasiu. Decyzja mieszkańców była jednogłośna.

Wybory zostały zorganizowane po tym, jak z funkcji zrezygnował poprzedni sołtys Edward Klisza. Do wyboru nowego sołtysa uprawnionych było 36 osób, z czego na głosowanie przyszło 9. Wszystkie opowiedziały się za wyborem byłego metropolity gdańskiego na sołtysa wsi.

Arcybiskup wybrany jednogłośnie

- Nowy sołtys nie wyraził zgody na publikację telefonu i adresu mailowego. Dla osób spoza sołectwa pozostaje kontakt osobisty lub za pośrednictwem gminy. Pierwsza okazja już 29 czerwca na sesji rady gminy - powiedział "Kurierowi Porannemu" Marek Jarosz, zastępca wójta gminy Jaświły, sąsiadującej z Piaskami.

- Obsługiwałem to spotkanie z ramienia urzędu. Wszyscy mieszkańcy chcieli, arcybiskup wyraził zgodę. My to przyjęliśmy pozytywnie, choć jestem nieco zaskoczony, że hierarcha kościelny o takiej randze będzie sołtysem - dodał Jarosz w rozmowie z serwisem money.pl.

Już w 2016 roku arcybiskup zapowiedział, że obejmie sołectwo. "Jak sołtys za trzy lata skończy kadencję, a ja za cztery przejdę na emeryturę, to obejmę to sołectwo" - mówił wtedy abp Głódź.

"Kompletny brak świadomości żenady"

Na informację o objęciu sołectwa przez arcybiskupa zareagował publicysta Tomasz Terlikowski.

"Kanon 285 paragraf 3 Kodeksu Prawa Kanonicznego zakazuje przyjmowania przez duchownych urzędów publicznych, ale jako że najbardziej znany polski sołtys jest doktorem prawa kanonicznego, to zapewne znalazł interpretację, żeby ów zapis obejść. Ale o ile prawo da się obejść, to śmieszności już nie. I nie chodzi o urząd, ale o parcie na funkcje, na bycie na świeczniku i o kompletny brak świadomości żenady" - napisał na swoim Facebooku.

Ten sam przepis przypomniał ks. Grzegorz Strzelczyk.

Jak przypomina Onet, Piaski są częścią rodzinnej wsi arcybiskupa - Bobrówki, gdzie hierarcha mieszka od marca, kiedy w wyniku kary nałożonej przez Watykan, został pozbawiony możliwości zamieszkiwania na terenie archidiecezji gdańskiej.

Stolica Apostolska po formalnych zgłoszeniach przeprowadziła dochodzenie dotyczące sygnałów o zaniedbaniach arcybiskupa w sprawach, które dotyczyły wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. Zaniedbania miały też dotyczyć innych kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezją.

"W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do niego następujące decyzje: nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie archidiecezji gdańskiej oraz nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć" - informuje Onet.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Ponikło
18,77 zł
26,82 zł

Cierpienie zawsze niszczy.
Tym, co dźwiga, podnosi i wznosi ku górze, jest miłość...

ks. Józef Tischner

Bardzo czekałem na taką książkę o Księdzu Profesorze, napisaną z perspektywy czasu i w świetle ostatnich trzech...

Skomentuj artykuł

Ukarany przez Watykan abp Sławoj Leszek Głódź został sołtysem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.