Prokuratura zajmie się zawiadomieniami dot. abp. Głódzia

Prokuratura zajmie się zawiadomieniami dot. abp. Głódzia
abp Sławoj Leszek Głódź / fot. episkopat.pl
trojmiasto.wyborcza.pl / kk

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zajmie się zawiadomieniami dotyczącymi ukrywania przestępstw seksualnych przez byłego metropolitę gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia.

Zawiadomienia przekazała prokuraturze państwowa komisja ds. pedofilii. Zostały one złożone jeszcze przed decyzją Watykanu, która nałożyła na byłego metropolitę trzy kary.

"Trzy zawiadomienia, które odnoszą się do trzech różnych zdarzeń, będą teraz poddane analizie, po której zapadnie decyzja, co do dalszego biegu postępowania" - informuje prok. Grażyna Wawryniuk z gdańskiej prokuratury okręgowej. Możliwe jest m.in. wszczęcie śledztwa.

Zawiadomienia dotyczą ewentualnych zaniechań jakich mógł dopuścić się arcybiskup w przypadku ks. Krzysztofa K., który pomimo zarzutów i skazaniu za molestowanie seksualne 14-letniej dziewczynki, dalej pełnił posługę duszpasterską po przeniesieniu do nowej parafii. Drugi przypadek to ks. Mirosław B., prawomocnie skazany za molestowanie i rozpijanie 15-latki. Po usunięciu z probostwa, ks. B. wszedł w skład kapituły działającej przy metropolicie gdańskim. Skazany duchowny nadal sprawował posługę kapłańską i uważa, że padł ofiarą oszustwa.

Trzecie zawiadomienie dotyczy ks. Andrzeja Dymera, którego niechlubną przeszłość ujawnił Zbigniew Nosowski w tekstach z serii "Przeczekamy i prosimy o przeczekanie". Prowadzenie procesu ks. Dymera Watykan zlecił właśnie archidiecezji gdańskiej. O związkach abp. Głódzia z procesem informuje Nosowski w tekście "Wyrok, którego miało nie być".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Alfred Wierzbicki, Karol Kleczka

Wiara, która nie boi się Innego

Czy Kościół może być wspólnotą, która nikogo nie wyklucza? Czy chrześcijanin zawsze powinien stawać po stronie atakowanego, bez względu na jego poglądy? Co najbardziej szkodzi wiarygodności Kościoła? 

Ksiądz...

Skomentuj artykuł

Prokuratura zajmie się zawiadomieniami dot. abp. Głódzia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.