Papież: Nie dajcie się żądzy pieniądza!

Papież: Nie dajcie się żądzy pieniądza!
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / slo

Do zrozumienia, co znaczy "ubodzy w duchu", dążenia do wolności od rzeczy i uczenia się od ubogich zachęca Ojciec Święty młodych w swoim pierwszym orędziu na XXIX Światowy Dzień Młodzieży. Będzie on obchodzony w tym roku w poszczególnych diecezjach w Niedzielę Palmową, 13 kwietnia.

Równocześnie papież wytycza drogę przygotowań duchowych do kolejnego etapu międzykontynentalnej pielgrzymki młodzieży, który będzie miał miejsce w Krakowie w roku 2016. Hasło tegorocznego dnia młodzieży brzmi: "Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie" (Mt 5,3).

Papież Franciszek wyznał, że głęboko zapadło mu w serce spotkanie z młodzieżą całego świata w Rio de Janeiro. Podkreślił, że następny etap międzykontynentalnej pielgrzymki młodzieży będzie w Krakowie w roku 2016.

DEON.PL POLECA

Przygotowywać będą do tego rozważania ewangelicznych Błogosławieństw (Mt 5, 1-12). W tym roku rozważane będzie pierwsze z nich: "Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie" (Mt 5,3) W roku 2015 "Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą" (Mt 5, 8) zaś w 2016 tematem będzie: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" (Mt 5,7).

Ojciec Święty podkreślił, że Błogosławieństwa Jezusa niosą rewolucyjną nowość, wzór szczęścia będącego przeciwieństwem tego, co jest zwykle przekazywane przez media, przez dominującą myśl. Dla mentalności światowej ci, których Jezus nazywa błogosławionymi są uważani za "przegranych", za słabych. Gloryfikuje się natomiast sukces za wszelką cenę, dobrobyt, arogancję władzy, autoafirmację kosztem innych. "Drodzy młodzi, Jezus stawia przed nami wyzwanie, abyśmy odpowiedzieli na Jego propozycję życia, abyśmy postanowili, jaką drogą chcemy iść, żeby osiągnąć prawdziwą radość" - napisał Franciszek.

Papież zaznaczył, że ujawnienie najgłębszych oczekiwań serc młodych pozwoli im zdać sobie sprawę, że jest w nich pragnienie szczęścia, co pozwoli im z kolei zdemaskować i odrzucić wiele "tanich" ofert, jakie znajdują wokół siebie. - Kiedy poszukujemy sukcesu, przyjemności, egoistycznego posiadania i czynimy z tego bożki, to możemy wprawdzie doświadczać chwil upojenia, fałszywego poczucia zaspokojenia, ale w końcu stajemy się niewolnikami, nigdy nie jesteśmy zadowoleni, jesteśmy pobudzani, by szukać coraz bardziej. Bardzo smutno widzieć młodzież «sytą», ale słabą - stwierdził Ojciec Święty.

Zachęcił młodzież, by była odważna i poszukiwała prawdziwego szczęścia. - Powiedzcie «nie» kulturze tego, co tymczasowe, powierzchowności i odrzucenia, która uważa, że nie jesteście w stanie wziąć na siebie odpowiedzialności i zmierzyć się z wielkimi wyzwaniami życia! - wezwał papież.

Analizując pierwszy temat najbliższego Światowego Dnia Młodzieży "błogosławieni ubodzy w duchu" Ojciec Święty zachęcił do wysiłku zrozumienia co znaczy "ubodzy w duchu". Wezwał młodych, by starali się być wolni wobec rzeczy, by nie ulegali kulturze konsumpcji. - Chodzi o poszukiwanie tego, co najistotniejsze, nauczenie się ogołocenia z wielu tłumiących nas rzeczy powierzchownych i zbędnych. Zdystansujmy się od żądzy posiadania, od pieniądza najpierw traktowanego bałwochwalczo, a następnie marnowanego. Postawmy Jezusa na pierwszym miejscu - zaapelował. Dodał, że tak, jak potrzebna jest odwaga szczęścia, tak też trzeba odwagi umiarkowania.

Drugim warunkiem, by żyć tym błogosławieństwem jest nawrócenie wobec ubogich. Trzeba być wrażliwym na ich potrzeby duchowe i materialne. Papież powierzył młodym stawiania solidarności w centrum ludzkiej kultury. - W obliczu dawnych i nowych form ubóstwa - bezrobocia, emigracji, wielu różnego rodzaju uzależnień - mamy obowiązek być czujni i świadomi, przezwyciężając pokusę obojętności.

Pomyślmy także o tych, którzy nie czują się kochani, nie mają nadziei na przyszłość, rezygnują z zaangażowania w życie, bo są zrażeni, rozczarowani, zastraszeni. Musimy nauczyć się przebywania z ubogimi. Nie wypełniajmy naszych ust ładnymi słowami o ubogich! Spotkajmy ich, spójrzmy im w oczy, wysłuchajmy ich. Ubodzy są dla nas konkretną okazją spotkania samego Chrystusa, dotknięcia Jego cierpiącego ciała" - napisał Franciszek.

Ojciec Święty zaznaczył, że ubodzy są też osobami, które mogą nas wiele nauczyć. - Uczą nas, że wartość osoby nie zależy od tego, jak dużo posiada, jak wiele ma na koncie w banku. Ubogi, osoba pozbawiona dóbr materialnych, zawsze zachowuje swoją godność. Ubodzy mogą nas wiele nauczyć także o pokorze i ufności w Bogu - podkreślił papież.

Franciszek podkreślił znaczenie ewangelicznego ubóstwa rozprzestrzeniania się królestwa Bożego. Wyznał, że najpiękniejsze i najbardziej spontaniczne radości przeżył spotykając ubogich, którzy mają niewiele tego, czego mogliby się trzymać. - Ewangelizacja w naszych czasach będzie możliwa jedynie przez zarażanie radością - podkreślił. Zaznaczył, że w zrozumieniu głębokiego sensu błogosławieństw najbardziej mogą pomóc nam święci.

- Dlatego kanonizacja Jana Pawła II, w drugą niedzielę wielkanocną, jest wydarzeniem, które napełnia nasze serca radością. Będzie On wielkim patronem Światowego Dnia Młodzieży, którego był inicjatorem i promotorem. A we wspólnocie świętych nadal będzie on dla was wszystkich ojcem i przyjacielem - stwierdził Ojciec Święty.

Przypominając, iż w kwietniu przypadnie także trzydziesta rocznica przekazania młodym Krzyża Jubileuszu Odkupienia papież wezwał młodych, by nieśli go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głosili wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie. Maryi, Matce ubogich i Gwieździe nowej ewangelizacji Ojciec Święty zawierzył sprawę urzeczywistniania Błogosławieństw w życiu młodzieży i jej odwagę szczęścia.

Przeczytaj pełny tekst orędzia >>

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: Nie dajcie się żądzy pieniądza!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.