Papież o etyce w mediach publicznych

Papież o etyce w mediach publicznych
(fot. CTV)
Logo źródła: Radio Watykańskie KAI / Radio Watykańskie / CTV / mh

O docenianie poziomu etycznego przekazu i unikanie dezinformacji, zniesławienia i oszczerstwa zaapelował Ojciec Święty spotykając się dziś z kierownictwem i pracownikami włoskiego publicznego radia i telewizji, RAI. Obchodzą one 90-lecie rozpoczęcia emisji radiowych i 60-lecie - telewizyjnych. Papież zaznaczył, że jakość etyczna przekazu jest owocem wrażliwości sumień, szanujących zarówno osoby będące przedmiotem informacji jak i adresatami przesłania.

Ojciec Święty wyraził wdzięczność dla włoskiego nadawcy publicznego za współpracę w ukazywaniu papieskiego przesłania i wydarzeń Kościoła we Włoszech z instytucjami watykańskimi: radiem i ośrodkiem telewizyjnym.

Dotyczyło to zarówno wydarzeń zwyczajnych, jak i niezwykłych: II Soboru Watykańskiego, wyboru papieży, pogrzebu bł. Jana Pawła II czy wydarzeń Wielkiego Jubileuszu roku 2000. Włoska telewizja publiczna była też producentem filmów o charakterze religijnym, jak choćby "Franciszek" Lilianny Cavani czy "Dziejów Apostolskich" Roberto Rosselliniego, powstałego we współpracy z ks. Carlo Marią Martinim (jezuitą, późniejszym kardynałem, arcybiskupem Mediolanu). Papież dodał, że RAI w znacznej mierze przyczyniła się do procesu jednoczenia językowo-kulturowego Włoch.

DEON.PL POLECA

Przypominając tę bogatą przeszłość Ojciec Święty wskazał na konieczność poszanowania tego bogatego dziedzictwa i własnej tożsamości. Zaznaczył, że misją dziennikarstwa jest nie tylko informowanie, lecz także formowanie, że jest to służba publiczna, to znaczy służba dobru wspólnemu. "Jest to służba prawdzie, dobru i pięknu" - podkreślił papież. Dodał, że tej odpowiedzialności ludzie pełniący służbę publiczną nie mogą się wyrzec z jakiegokolwiek powodu.

Papież wskazał, iż jakość etyczna przekazu jest w ostateczności owocem wrażliwości sumień, szanujących zarówno osoby będące przedmiotem informacji jak i adresatami przesłania. Każdy w swojej roli i posiadając swoją odpowiedzialność jest wezwany do czuwania, by doceniać poziom etyczny przekazu i unikać dezinformacji, zniesławienia i oszczerstwa, do zachowywania poziomu etycznego - zaznaczył Ojciec Święty.

Na zakończenie papież życzył kierownictwu i pracownikom włoskiego publicznego radia i telewizji, by zawsze umieli służyć rozwojowi ludzkiemu, kulturalnemu i obywatelskiemu społeczeństwa.

 

Więcej»

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież o etyce w mediach publicznych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.