Papież o tym, czego możemy nauczyć się od Maryi

Papież o tym, czego możemy nauczyć się od Maryi
(fot. giulio napolitano / Shutterstock.com)
KAI / pk

Papież złożył hołd kobietom Ameryki Łacińskiej. W homilii podczas Mszy św., jaką odprawił w święto Matki Bożej z Guadalupe, Franciszek wskazał, że często samotnie walczą one o wychowanie swych dzieci.

Stwierdził, że Maryja "jest ikoną ucznia, kobiety wierzącej i modlącej się, która potrafi towarzyszyć i wspierać naszą wiarę i nadzieję" na różnych etapach życia, które przychodzi nam pokonywać. Za Romano Guardinim papież stwierdził, że w Maryi odzwierciedla się wiara, nie "poetycko przesłodzona", lecz silna w czasach "słodkiego powabu rzeczy". Od Maryi możemy uczyć się mocnej służebnej wiary, która jest w stanie przemienić nasze społeczeństwa coraz bardziej nieufne, a zarazem zaślepione dobrobytem.

Społeczeństwo, które tworzy kulturę rozczarowania

- Społeczeństwo, które budujemy dla naszych dzieci, coraz bardziej naznaczone jest znakami podziałów i rozpadu, wielu pozostawiając "poza grą", zwłaszcza tych, którzy mają problemy z uzyskaniem niezbędnego minimum, by móc godnie żyć - mówił papież. - Społeczeństwo chlubiące się swymi osiągnięciami naukowymi i technologicznymi, które stało się ślepe i nieczułe na tysiące twarzy, jakie zostały w tyle, wykluczone przez oślepiającą zarozumiałość nielicznych. Społeczeństwo, które ostatecznie tworzy kulturę rozczarowania i frustracji w wielu naszych braciach, a także niepokój w wielu innych, którzy doświadczają trudności, jakim muszą stawiać czoła, by nie zostać zepchniętymi poza jego ramy.

DEON.PL POLECA

Ludzie, dla których nie ma miejsca

Franciszek zauważył, że nawet nie zdaliśmy sobie z tego sprawy, jak przyzwyczailiśmy się żyć w "społeczeństwie nieufności", co powoli generuje stany lenistwa i rozproszenia.

- Jak trudno jest chwalić się społeczeństwem dobrobytu, kiedy widzimy, że nasz ukochany kontynent amerykański przyzwyczaił się do oglądania licznych tysięcy dzieci i młodzieży żyjących na ulicy, żebrzących i śpiących na dworcach, w podziemiach metra i wszędzie tam, gdzie znajdą miejsce. Dzieci i młodzież wykorzystywane do nielegalnej pracy lub zmuszone do szukania pieniędzy na skrzyżowaniach, myjąc szyby naszych samochodów i czując, że w "pociągu życia" dla nich nie ma miejsca. Ileż rodzin naznaczonych jest nadal bólem dlatego, że patrzą, jak ich dzieci padają ofiarą handlarzy śmierci - mówił Ojciec Święty. - Jakże trudno patrzeć na to, że czymś normalnym stało się dla nas wykluczać ludzi starszych, zmuszając ich do życia w samotności tylko dlatego, że nie są już produktywni. Czy też widzieć, jak dobrze powiedzieli biskupi w Aparecidzie, "niepewną sytuację, która uderza w godność licznych kobiet. Niektóre z nich, już jako dzieci i nastolatki, poddawane są różnorodnym formom przemocy w swych domach i poza nimi". Są to sytuacje, które mogą nas sparaliżować, sprawić, że zaczniemy mieć wątpliwości co do naszej wiary, a zwłaszcza naszej nadziei, naszego sposobu patrzenia i stawiania czoła przyszłości".

"Mamy Matkę i nigdy nie będziemy sierotami"

Papież podkreślił, że świętowanie Maryi przypomina nam, iż mamy matkę i przez to nigdy nie będziemy sierotami. - Tam, gdzie jest matka, zawsze jest obecność i ciepło domu. Tam, gdzie jest matka, bracia mogą się kłócić, ale zawsze zwycięży poczucie jedności. Gdzie jest matka, nie zabraknie walki o braterstwo - podkreślił Franciszek. Zauważył zarazem, że Maryja to kobieta walcząca w obliczu społeczeństwa nieufnego i zaślepionego, nacechowanego słabością i rozpadami. - Kobieta, która walczy, by wzmocnić radość Ewangelii. Walczy by dać "Ciało" Ewangelii - zauważył Franciszek.

Liturgii towarzyszyły śpiewy latynoamerykańskich chórów. Wykonano m.in. hymn o Matce Bożej z Guadalupe w indiańskim języku nahuatl, w którym Maryja mówiła do św. Jana Diego podczas objawień z 1531 r. Przy ołtarzu stała kopia wizerunku Matki Bożej z Guadalupe, a za Konfesją św. Piotra - flagi państw Ameryki Łacińskiej.

Zwyczaj Mszy św. dla Latynosów i Filipińczyków we wspomnienie ich patronki, Matki Bożej z Guadalupe, wprowadził w 2011 r. papież Benedykt XVI.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież o tym, czego możemy nauczyć się od Maryi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.