Papież: pamięć o współczesnej Kalwarii misjonarzy obowiązkiem Kościoła

Papież: pamięć o współczesnej Kalwarii misjonarzy obowiązkiem Kościoła
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
PAP / sz

Papież Franciszek mówił w niedzielę, że obowiązkiem Kościoła jest pamięć o "współczesnej Kalwarii" misjonarzy, którzy giną i są prześladowani z powodu wiary. Apelował też o rozwiązanie kryzysu w Nikaragui, gdzie w rozmowy zaangażowany jest polski nuncjusz.

Zwracając się do tysięcy wiernych zgromadzonych w południe w Watykanie papież nawiązał do obchodzonego w niedzielę Dnia Modlitwy i Pamięci o Misjonarzach Męczennikach.

Powiedział: "W 2018 roku na całym świecie wielu biskupów, kapłanów, zakonnic i wiernych świeckich doznało przemocy; zabitych zostało czterdziestu misjonarzy, prawie dwa razy więcej niż w poprzednim roku".

"Pamięć o tej współczesnej Kalwarii braci i sióstr prześladowanych lub zabitych z powodu ich wiary w Jezusa jest dla całego Kościoła obowiązkiem wdzięczności, ale również bodźcem do mężnego głoszenia świadectwa naszej wiary i nadziei pokładanej w tym, który na krzyżu na zawsze przezwyciężył nienawiść i przemoc swoją miłością"- dodał Franciszek.

DEON.PL POLECA

Po modlitwie Anioł Pański mówił też o negocjacjach w sprawie rozwiązania kryzysu w Nikaragui.

"Od 27 lutego w Nikaragui trwają ważne rozmowy w celu rozwiązania ciężkiego kryzysu społeczno- politycznego, w którym pogrążony jest kraj. Towarzyszę modlitwą tej inicjatywie i zachęcam strony do tego, by jak najszybciej znalazły pokojowe rozwiązanie dla dobra wszystkich"- apelował.

W negocjacjach uczestniczy nuncjusz apostolski w Nikaragui arcybiskup Waldemar Sommertag z Polski.

Według watykańskiej agencji Fides strona rządowa zobowiązała się uwolnić w ciągu 90 dni wszystkie osoby aresztowane w manifestacjach i innych więźniów politycznych.

Abp Sommertag odwiedził niedawno więźniów politycznych w jednym z zakładów karnych.

Od roku w Nikaragui trwa kryzys polityczny, antyrządowe demonstracje i starcia z policją, w których zginęło ponad 300 osób.

Demonstracje rozpoczęły się w maju zeszłego roku, gdy rząd Daniela Ortegi odmówił rozmów na temat reformy systemu opieki społecznej.

Według międzynarodowych organizacji ponad 600 osób wtrącono do więzień.

Papież modlił się też za liczne ofiary niedawnych, "nieludzkich" - jak mówił - zamachów w Nigerii i Mali. "Niech Pan przyjmie te ofiary, uleczy rannych , pocieszy rodziny i nawróci okrutne serca"- dodał.

Franciszek mówił też wiernym, że nie można odkładać nawrócenia serca na później.

"Ktoś mówi: +Poczekam na następny Wielki Post+. A będziesz jeszcze żył w następnym Wielkim Poście?"- zapytał. Podkreślał, że nie można "nadużywać" Bożego miłosierdzia.

Franciszek ogłosił, że w poniedziałek uda się do Loreto , gdzie odprawi w mszę sanktuarium. Złoży tam również podpis pod adhortacją, podsumowującą niedawny synod biskupów na temat młodzieży.

Papieża czeka bogaty w wydarzenia tydzień. We wtorek odwiedzi władze Rzymu na Kapitolu. W piątek 29 marca odprawi nabożeństwo pokutne w Watykanie. W sobotę i niedzielę Franciszek złoży wizytę w Maroku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież: pamięć o współczesnej Kalwarii misjonarzy obowiązkiem Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.