Papież podziękował Austriakom za Betlejemskie Światło Pokoju

Papież podziękował Austriakom za Betlejemskie Światło Pokoju
(fot. shutterstock.com)
KAI / jp

Franciszek podziękował Austrii za inicjatywę Betlejemskiego Światła Pokoju.

Podczas audiencji ogólnej 13 grudnia w przemówieniu do pielgrzymów niemieckiego obszaru językowego powitał delegację Dolnej Austrii ze zwierzchnikiem tego kraju związkowego Thomasem Stelzerem na czele oraz pielgrzymów z diecezji Linz i jej ordynariusza bp. Manfreda Scheuera.

Przyjechali oni do Rzymu, by - jak co roku - wręczyć papieżowi światło z Groty Narodzenia w Betlejem.

- Podczas każdej Mszy św. prośmy o Pokój Pański, którego tak bardzo potrzebuje świat - powiedział Ojciec Święty, życząc wszystkim błogosławionego Adwentu.

W ramach dzisiejszej audiencji Betlejemskie Światło Pokoju przekazał Franciszkowi 12-letni Tobias Flachner. Jako “dziecko pokoju" pod koniec listopada wraz z delegacją z Górnej Austrii uczestniczył w uroczystym zapaleniu betlejemskiego światła. Podobnie jak w latach ubiegłych ogień od lampy oliwnej, wiszącej w Grocie nad srebrną gwiazdą oznaczającą miejsce narodzenia Jezusa, zapalił mnich prawosławny.

Następnie światło przeniesiono do sąsiadującej z Betlejem parafii katolickiej w Beit Sahour. Tam Mszę św. sprawował bp Scheuer, a Światło Pokoju otrzymali uczestnicy liturgii. Zgodnie z 31-letnią tradycją, światło z Groty Narodzenia przewieziono do Wiednia, skąd zostanie ono rozesłane do różnych miejsc w Austrii, w Europie, a także w USA i w kilku krajach Ameryki Łacińskiej jako przesłanie Bożonarodzeniowe.

W najbliższą sobotę 16 grudnia w wiedeńskim kościele św. Franciszka z Asyżu odbędzie się ekumeniczne nabożeństwo rozesłania Betlejemskiego Światła pod hasłem "Nasze życie jest codziennym poszukiwaniem pokoju". Uczestniczący w nim przedstawiciele Kościołów katolickiego, anglikańskiego, ewangelickiego i syryjskiego przekażą Światło jako "znak pokoju z Betlejem" delegacjom skautów obecnym na tej uroczystości.

Inicjatywa ta, która początkowo ograniczała się tylko do krajów ościennych, z czasem stała się elementem przygotowań do Bożego Narodzenia - z udziałem harcerzy - w różnych krajach naszego kontynentu i Ameryki Łacińskiej oraz w USA, ogółem w ponad 30 krajach.

Od wielu lat w akcji uczestniczą także polscy harcerze, którzy roznoszą Światło Betlejemskie do szpitali, szkół, domów opieki społecznej, kościołów, urzędów i instytucji w całym kraju. Akcjom tym towarzyszą zazwyczaj zbiórki upominków dla dzieci, spędzających święta w szpitalach i domach dziecka oraz dla pensjonariuszy domów spokojnej starości.

Od polskich harcerzy przyjmie Betlejemskie Światło 17 grudnia metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Podczas drugiego "rozesłania Światła Betlejemskiego", które odbędzie się 17 grudnia w telewizji austriackiej ORF, przekaże je telewidzom Tobias Flachner. Nazajutrz zapłonie ono na Breitscheidplatz w Berlinie w ramach nabożeństwa ekumenicznego, podczas którego uczczona zostanie pamięć ofiar zamachu terrorystycznego, do jakiego doszło w tym miejscu przed rokiem. Po nabożeństwie planowany jest wiec pokojowy.

W sąsiedztwie miejsca zbrodni wystąpi Jocelyn B. Smith, którego pieśni, śpiewane w telewizji niemieckiej po zamachu, pozostawiły głębokie wrażenie. W czasie, gdy wykonawca będzie śpiewał "Shine a Light", Betlejemskie Światło Pokoju będzie rozdawane wśród obecnych na placu.

Po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w 1986 roku z inicjatywy radia ORF Górnej Austrii. "Matką" tego pomysłu jest austriacka artystka Ada Brandstetter, która w tymże roku zaproponowała, aby w Wigilię Bożego Narodzenia rozgłośnia ta podziękowała specjalnym światełkiem wszystkim sponsorom uczestniczącym w popularnej od lat w Austrii akcji pomocy niewidomym "Światło w ciemności". Stąd narodził się nowy pomysł - światła pokoju z Betlejem, które dziś jest już nieodłącznym zwyczajem bożonarodzeniowym w ponad 30 krajach.

Wśród mieszkańców Austrii obie akcje: Betlejemskie Światło Pokoju, a nade wszystko starsza od niej, bo mająca już 77 lat, "Światło w ciemności" cieszą się wielką popularnością. Telewizyjna reklama i wielkie plakaty tej akcji stały się już stałym elementem czasu Adwentu. W Austrii Betlejemskie Światło Pokoju zapłonie tradycyjnie w Wigilię Bożego Narodzenia we wszystkich studiach radiowych ORF, na dworcach kolejowych, w placówkach Czerwonego Krzyża i w koszarach wojskowych. Światełko płonie też niemal we wszystkich kościołach i w siedzibach wielu organizacji młodzieżowych. Od rana może je zanieść do swego domu każdy mieszkaniec Austrii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Antonio Spadaro SJ

Papież Franciszek już po kilku minutach piastowania swojego urzędu podbił serca milionów ludzi na całym świecie. Wielu dziwiło się, że jest taki otwarty, taki odważny i taki... bliski.
A jaki jest naprawdę?

Rozmowa, którą z Ojcem...

Skomentuj artykuł

Papież podziękował Austriakom za Betlejemskie Światło Pokoju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.