Papież: polityka to nie czerpanie osobistych korzyści i klientelizm

Papież: polityka to nie czerpanie osobistych korzyści i klientelizm
(fot. Drop of Light / Shutterstock.com)
PAP / pk

Papież Franciszek przestrzegł w piątek polityków przed uleganiem pokusie czerpania osobistych korzyści i przed klientelizmem, a także nadmiernym przywiązaniem do władzy, które uniemożliwia zmianę pokoleniową. Dodał, że potrzebna jest "wiosna" w polityce.

W przemówieniu do przedstawicieli fundacji imienia Giorgio La Piry (1904-1977) - katolickiego polityka, burmistrza Florencji i kandydata na ołtarze - Franciszek podkreślił: "Jego wzór jest cenny zwłaszcza dla tych, co działają w sektorze publicznym i wezwani są do czujności wobec sytuacji, które święty Jan Paweł II określił jako 'struktury grzechu'". Następnie wyjaśnił: "Są one sumą czynników, które działają w sposób przeciwny do realizacji dobra wspólnego i poszanowania godności osoby".

Wśród pokus papież Franciszek wymienił wyłączne dążenie do zysku osobistego lub własnej grupy ponad troską o interesy wszystkich. Przestrzegał przed klientelizmem, który "sprzeniewierza się" zasadom "sprawiedliwości".

Przytoczył słowa La Piry: "polityka jest zobowiązaniem człowieczeństwa i świętości".

"Dzisiaj potrzebna jest wiosna, potrzebni są prorocy nadziei, prorocy świętości, którzy nie boją się ubrudzić sobie rąk, by działać i iść naprzód" - dodał Franciszek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież: polityka to nie czerpanie osobistych korzyści i klientelizm
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.