Papież pragnie udać się do Sudanu Południowego. Przyjął na audiencji prezydenta tego kraju

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / kk

Franciszek ponownie wyraził chęć odwiedzenia Sudanu Południowego. W sobotę papież przyjął w Watykanie prezydenta Sudanu Południowego Salva Kiira Mayardita.

"Papież wyraził pragnienie stworzenia warunków dla ewentualnej jego wizyty w Sudanie Południowym, jako znak bliskości i zachęty do procesu pokojowego w tym kraju - napisano komunikacie po około 20-minutowym spotkaniu.

Tematem rozmowy Ojca Świętego z głową sudańskiego państwa był wkład Kościoła w proces pokojowy, a także pytania dotyczące niedawnego porozumienia polityków różnych opcji politycznych w celu ostatecznego rozwiązania konfliktów, a także powrotu uchodźców i przesiedleńców oraz rozwoju kraju.

Po papieskiej audiencji prezydent Kiir spotkał się z sekretarzem Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem i sekretarzem ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami, abp Paulem Richardem Gallagherem.

Na początku 2017 r. Franciszek oświadczył, że pojedzie do Sudanu Południowego wraz z anglikańskim prymasem Justinem Welby, ale niestety ze względów bezpieczeństwa do tej pory tak się nie stało. W Sudanie Południowym, pomimo porozumienia pokojowego zawartego w 2018 r. między prezydentem Kiirem a jego rywalem Riekiem Macharem, nadal panuje napięta sytuacja.

DEON.PL POLECA


Franciszek ofiarował prezydentowi medalion z gałązką oliwną, która łączy rozszczepioną skałę. "Motyw ten wskazuje na konieczność jedności" - według obecnych podczas audiencji dziennikarzy tak miał powiedzieć papież prezydentowi wręczając podarunek.

Franciszek i Kiir już się raz krótko spotkali w Ugandzie w listopadzie 2015 r. podczas podróży papieskiej do Afryki. Była to pierwsza oficjalna wizyta byłego przywódcy rebeliantów w Watykanie. 67-letni Kiir należy do Kościoła rzymskokatolickiego i jest określany jako "gorliwy i praktykujący katolik".

W marcu 2018 r. papież przyjął przedstawicieli Rady Kościołów Sudanu Południowego w celu omówienia procesu pokojowego w tym kraju. Kilkakrotnie ogłaszał dni modlitwy o pokój i zakończenie kryzysu.

W międzyczasie papież przekazał pół miliona dolarów na projekty pomocowe w tym kraju. W ramach akcji "Il Papa per il Sud Sudan" (Papież dla Sudanu Południowego) finansowane są inicjatywy w dziedzinie zdrowia i edukacji, a także w rolnictwie.

W czerwcu 2018 r. pojawiły się pierwsze oznaki planowanego utworzenia oddzielnej misji dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Sudan Południowy jest najmłodszym państwem świata - powstał 9 lipca 2011 roku. Wojna w tym kraju trwa nieustannie od niemal 30 lat. Zginęło w niej niemal 1,5 mln cywilów, a 7 mln, czyli połowie kraju - z powodu panującej tam klęski żywiołowej - ciągle grozi śmierć głodowa. Panująca tam klęska to najszybciej rozwijający się na świecie kryzys.

Około milion Sudańczyków opuściło rodziny i uciekło przed głodem do Ugandy, Etiopii i Kenii. Co czwarte dziecko umiera przed piątymi urodzinami, natomiast dostęp do położnej ma tylko jedna na 39 tys. kobiet w ciąży.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież pragnie udać się do Sudanu Południowego. Przyjął na audiencji prezydenta tego kraju
Komentarze (1)
JM
Jan Marian Rakieta
17 marca 2019, 10:36
Może tam zostanie?