Papież przemówi w Parlamencie Europejskim?

(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
KAI / psd

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Martin Schulz zostanie przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka w najbliższy piątek. W rozmowie z niemieckim dziennikiem "Die Tagespost" zapowiedział, że zaprosi papieża do wygłoszenia przemówienia na forum Parlamentu w Strasburgu. Niemiecki socjaldemokrata podkreślił, że chciałby, aby papież mógł przyjechać do Strasburga jeszcze w tej kadencji Parlamentu Europejskiego. Wybory parlamentarne odbędą się w maju 2014 roku.

Schulz powiedział, że jego zdaniem papież Franciszek kładzie w swoim nauczaniu nacisk na tematy, będące przedmiotem zainteresowań Parlamentu Europejskiego. "Jest to zwłaszcza tematyka walki z bezrobociem, problematyka uchodźców, niemoralne działania sektora finansowego, ochrona mniejszości, polityka pokojowa oraz dialog międzyreligijny" - o tym Schulz pragnie rozmawiać z papieżem podczas audiencji.

"Oczywiście, nie wszyscy europosłowie są przekonani co do tego, aby papież wygłaszał przemówienie w Strasburgu" - zwrócił uwagę. Ale - dodał - przecież papież jest także głową państwa i "moim zdaniem wielu krytycznie odnoszących się do niego kolegów niecierpliwie na niego czeka".

Do złożenia wizyty w Strasburgu już w 2007 roku zapraszał Benedykta XVI ówczesny przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Hans-Gert Pöttering. Ta wizyta nie doszła jednak do skutku. Dotychczas ostatnie przemówienie papieża w Parlamencie Europejskim miało miejsce w 1988 roku, a wygłosił je w Strasburgu papież Jan Paweł II.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież przemówi w Parlamencie Europejskim?
Komentarze (2)
M
myślący
12 października 2013, 22:39
A jak Buzek zapraszał Benedykta XVI, to Schulz protestował. Typowe zakłamanie lewicy... Swoją drogą, skoro ktoś taki jak Schulz zaprasza Franciszka, to jest to akurat dla papieża powód do zadowolenia...
C
Cogito
7 października 2013, 21:18
I słusznie się obawiają. Znając Papieża "odłoży wcześniej przygotowane przemówienie" i zamiast o wspólnocie europejskiej, ekonomii, uchodźcach i niżu demograficznym powie o roli chrześcijańskich wartości w idei Europy Schumana, miejscu chrześcijańskiej wrażliwości w wolnym rynku, dobrobytu kosztem siły niewolniczej oraz roli tradycyjnej rodziny w zażegnaniu kryzysu demograficznego... To moje gdybanie, ale znają Papieża :) czemu nie. Czekam na to przemówienie.