Papież przyjął kontrowersyjnego biskupa z Francji

Papież przyjął kontrowersyjnego biskupa z Francji
(fot. Marsupilami92 / CC BY 2.0 / flickr.com / Wikimedia Commons)
KAI / slo

Jesteśmy braćmi - powiedział Franciszek do zdymisjonowanego 20 lat temu francuskiego biskupa Jacquesa Gaillota, którego przyjął 1 września po południu w watykańskim Domu św. Marty. Francuski biskup został zwolniony przez Stolicę Apostolską ze swych funkcji ze względu na wypowiedzi w sprawach moralnych, niezgodnych z nauczaniem Kościoła.

- Ta rozmowa dodała mi odwagi - wyznał blisko 80-letni, emerytowany biskup Évreux.

DEON.PL POLECA

- Powiedziałem mu [papieżowi], żeby przyjechał do mnie pobłogosławić osoby rozwiedzione, które ponownie wstąpiły w związki małżeńskie, a nawet pary homoseksualne. Dodałem, że skoro nieraz błogosławi się budynki, to można też pobłogosławić te osoby - opowiadał bp Gaillot. Zaznaczył, że to ostatnie stwierdzenie wywołało uśmiech papieża, który "przychylił się do mojego zdania i powiedział: błogosławieństwo Boże jest dla całego świata".

Gdy poruszono sprawę migrantów, o których obaj duchowni walczą od lat, Ojciec Święty zauważył: "Migranci są ciałem Kościoła".

W czasie tej rozmowy papież miał potwierdzić, że na razie nie zamierza jechać do Francji, gdyż "woli udawać się do małych krajów, które potrzebują pomocy".

- Było to coś, co dało mi dobrą lekcję prostoty i wolności - oznajmił biskup. Dodał, że papież nie osądza ani nie szufladkuje.

Towarzyszący prawie 80-letniemu duchownemu ks. Daniel Duigou powiedział potem dziennikarzom, że 45-minutowa rozmowa była dla biskupa ogromnym wydarzeniem. Relacjonował, że odbyła się "najprościej w świecie, bez dystansu ani protokołu". Papież wskazał biskupowi krzesło obok siebie a potem zwrócił się niego ze słowami: "Jesteśmy braćmi".

- W całej swej karierze zawodowej dziennikarza politycznego nigdy nie widziałem takiej bliskości, prawdziwości i prostoty - wspominał dalej były człowiek mediów.

Zaznaczył, że rozmawiano niespiesznie o różnych sprawach, zaś Franciszek "przeprosił za swój nie najlepszy francuski".

Pod nieobecność oficjalnego fotografa na zakończenie spotkania jego uczestnicy zrobili sobie kilka zdjęć "selfie".

Bp Jacques Gaillot urodził się 11 września 1935 w Saint-Dizier w północnej Francji. Święcenia kapłańskie przyjął 18 marca 1961. 5 maja 1982 Jan Paweł II mianował go biskupem Évreux (sakrę nominat otrzymał 20 czerwca tegoż roku).

Dość szybko stosunkowo młody hierarcha zaczął głosić bardzo liberalne poglądy, za co kilkakrotnie był upominany zarówno przez episkopat swego kraju, jak i przez Watykan. Dotyczyło to przede wszystkim jego opinii nt. homoseksualizmu, rozwodów i innych zagadnień związanych ze sprawami seksu, rodziny i małżeństwa. Gdy nie pomogły ani upomnienia, ani osobiste rozmowy w Kurii Rzymskiej, Kongregacja ds. Biskupów wydała 13 stycznia 1995 dekret usuwający hierarchę z jego urzędu i przenoszący go na biskupią stolicę tytularną Partenia (w dzisiejszej Afryce Północnej).

W nowej sytuacji Gaillot założył stronę internetową swej diecezji tytularnej, na której zajmuje się sprawami społecznymi, zwłaszcza pracą z wykluczonymi. Wczorajsze spotkanie w Domu św. Marty było jego pierwszym kontaktem z Watykanem od czasu tamtej decyzji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież przyjął kontrowersyjnego biskupa z Francji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.