Papież przyjął prezydenta Burkina Faso

(fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI)
KAI / kw

Franciszek przyjął 20 października w Watykańskim Pałacu Apostolskim prezydenta Burkina Faso - Rocha Marca Christiana Kaboré. Gość z Afryki spotkał się następnie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył sekretarz ds. stosunków z państwami w Sekretariacie Stanu abp Paul Richard Gallagher.

Ogłoszony przez watykańskie Biuro Prasowe komunikat po rozmowach stwierdza, że były one serdeczne a w ich toku podkreślono "dobre stosunki istniejące między Stolicą Apostolską a Burkina Faso".

Zwrócono uwagę m.in. na "ważny wkład, jaki Kościół wnosi w dziedzinie oświatowej i sanitarnej". W tym kontekście wyrażono życzenie umacniania stosunków dwustronnych także "dzięki narzędziom prawnym przewidzianym przez prawo międzynarodowe".

Podkreślono również ważność pojednania narodowego, szacunku i współpracy między różnymi grupami religijnymi oraz sprawy młodych i ich zatrudnienia - głosi dokument. Dodaje, że nie zabrakło też wymiany poglądów na niektóre zagadnienia międzynarodowe, "ze szczególnym odniesieniem do bieżących wyzwań, interesujących ten region".

DEON.PL POLECA


Roch Marc Christian Kaboré urodził się 25 kwietnia 1957 w stolicy Burkina Faso - Wagadugu. Studiował na Uniwersytecie Burgundzkim w Dijon, po czym pracował jako bankier. Szybko włączył się w życie polityczne swego kraju, działając w tamtejszych partiach. Kilkakrotnie stał na czele ministerstw związanych z gospodarką, w latach 1994-96 był premierem, w latach 2002-12 - przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego, a od 29 grudnia 2015 jest prezydentem Burkina Faso. Jest to pierwsza wizyta szefa tego państwa u obecnego papieża. Jego poprzednika - Blaise'a Compaoré przyjął 25 maja 2005 Benedykt XVI.

Położona w Afryce Zachodniej Burkina Faso (do 1984 nosiła nazwę Górna Wolta) zajmuje powierzchnię 274,2 tys. km kw. a zamieszkuje ją ok. 15,9 mln osób. Według danych z 2010 ponad 60 proc. mieszkańców wyznaje islam, chrześcijaństwo - 30 proc. (ponad 23 proc. to katolicy), animizm - przeszło 7 proc. Kościół katolicki w tym kraju dzieli się na 3 metropolię, w których skład wchodzą 3 archidiecezje i 12 diecezji. Istnieje wspólna Konferencja Biskupów Katolickich Burkina Faso i Nigru, na której czele stoi arcybiskup Bobo-Dioulasso - Paul Y. Ouédraogo. Stolica Apostolska nawiązała z tym krajem stosunki dyplomatyczne 14 czerwca 1973.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież przyjął prezydenta Burkina Faso
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.