Papież Franciszek przyjął dziś w Pałacu Apostolskim w Watykanie prezydenta Izraela Szymona Peresa. Szef państwa żydowskiego rozmawiał też z sekretarzem stanu, kard. Tarcisio Bertone, któremu towarzyszył sekretarz ds. relacji z państwami, abp Dominique Mamberti.
Komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej podkreśla, że w czasie serdecznych rozmów omówiono sytuację polityczną i społeczną Bliskiego Wschodu, gdzie wciąż utrzymuje się niemało konfliktów. Wyrażono życzenie szybkiego powrotu do negocjacji między Izraelczykami a Palestyńczykami, aby dzięki odważnym decyzjom obu stron i wsparciu ze strony wspólnoty międzynarodowej można było osiągnąć porozumienie szanujące uprawnione dążenia obu narodów, tym samym w decydujący sposób przyczyniając się do pokoju i stabilizacji w regionie. Mówiono też o "ważnej kwestii miasta Jerozolimy". [Stolica Apostolska od lat domaga się szczególnego statusu dla Jerozolimy jako miasta świętego dla judaizmu, chrześcijaństwa i islamu - KAI].
Ze szczególną troską zajęto się konfliktem w Syrii, który powinien znaleźć rozwiązanie polityczne, faworyzujące "logikę pojednania i dialogu".
Omówiono również niektóre kwestie związane ze stosunkami dwustronnymi oraz między władzami państwowymi a lokalnymi wspólnotami katolickimi. Doceniono znaczne postępy prac dwustronnej komisji roboczej, która wypracowuje porozumienie w sprawach interesujących obie strony, wyrażając życzenie, aby szybko zakończyła swe prace. [Chodzi o praktycznych aspekty życia i działalności Kościoła w Izraelu: podatki i status miejsc świętych. Stolica Apostolska żąda szczególnie zwolnienia podatkowego dla instytucji kościelnych. Negocjacje w tych sprawach trwają od 2004 r., kiedy podjęto je po 10 latach przerw - KAI].
Prezydent Peres przebywa od wczoraj z kilkudniową wizytę w Rzymie i Asyżu. W jej programie są również rozmowy w czołowymi politykami Włoch. Poruszone zostaną m.in. ewentualne sankcje wobec Iranu i rola Europy w procesie pokojowym. Przewidziane jest też spotkanie z prezydentem Włoch oraz przedstawicielami wspólnoty żydowskiej. Z Rzymu Peres uda się do Asyżu, gdzie w tamtejszej bazylice św. Franciszka zostanie uhonorowany przez władze miejskie za działalność na rzecz pokoju. Z rąk burmistrza, Claudio Ricciego, odbierze medal oraz symboliczne klucze miasta "za wyjątkowy wkład na rzecz dialogu i w sprawę pokoju".
Media spekulują, że na początku 2014 r. papież Franciszek odwiedzi Ziemię Świętą z okazji 50. rocznicy historycznej wizyty papieża Pawła VI w Ziemi Świętej. Paweł VI odwiedził w dniach 4-6 stycznia 1964 r. święte miejsca chrześcijaństwa w Izraelu i Jordanii oraz spotkał się z honorowym zwierzchnikiem prawosławia, Atenagorasem. Jego następca, ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej, zaprosił papieża Franciszka do wspólnej pielgrzymki do Jerozolimy.
Według informacji dziennika "Times of Israel" obecny papież był tylko raz w Izraelu, przed 40 laty. Gdy w październiku 1973 r., po ukończeniu studiów zakonnych w Rzymie, młody jezuita o. Jorge Mario Bergoglio przyjechał do Jerozolimy, wybuchła wojna Jom Kippur. Tylko przez półtora dnia mógł zwiedzać Jerozolimę, AinKarem i Betlejem, po czym spędził sześć dni w hotelu "American Colony" na granicy między wschodnią a zachodnią Jerozolimą. W czasie działań zbrojnych o. Bergoglio studiował listy św. Pawła do Koryntian.
Skomentuj artykuł