Papież wzywa do modlitw za Ukrainę

Papież wzywa do modlitw za Ukrainę
(fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)
Logo źródła: Radio Watykańskie KAI / Radio Watykańskie / CTV / mh

Jeśli postawimy Boga na należne Mu miejsce, czyli na pierwsze, w naszym życiu, wówczas będziemy w stanie dzielić się z innymi swym bogactwem, solidaryzować się z nimi i troszczyć się o ich rozwój. Przypomniał o tym Franciszek w rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański 2 marca na Placu św. Piotra w Watykanie. Po jej odmówieniu i udzieleniu wszystkich obecnym błogosławieństwa apostolskiego papież wyraził solidarność z narodem Ukrainy i wezwał społeczność międzynarodową do modlitw o pokój i bezpieczeństwo w tym kraju.

Oto słowa Ojca Świętego w tłumaczeniu na język polski:

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry,

W centrum liturgii dzisiejszej niedzieli znajdujemy jedną z najbardziej pocieszających prawd: Bożą Opatrzność. Prorok Izajasz posługuje się obrazem miłości macierzyńskiej pełnej czułości i tak oto mówi: "Czy może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta która kocha syna swego łona? A nawet gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie" (49, 15). Jakież to piękne. Bóg nigdy o nas nie zapomina, o żadnym z nas. Bóg nie zapomina o każdym z nas z imienia i nazwiska. Kocha nas i nie zapomina. Jakaż to piękna myśl! Ta zachęta do ufności w Bogu znajduje paralelę w Ewangelii św. Mateusza: "Przypatrzcie się ptakom w powietrzu - mówi Jezus - nie sieją ani żną i nie zbierają do spichrzów, a Ojciec wasz niebieski je żywi... Przypatrzcie się liliom na polu, jak rosną nie pracują ani nie przędą. A powiadam wam: nawet Salomon w całym swoim przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich" (Mt 6, 26.28-29).

Myśląc o wielu osobach żyjących w warunkach niepewnych czy wręcz w nędzy, obrażającej ich godność, te słowa Jezusa mogą wydawać się abstrakcyjne, jeśli nie iluzoryczne. Ale w rzeczywistości są one wyjątkowo aktualne! Przypominają nam, że nie może służyć dwóm panom: Bogu i bogactwu. Tak długo, jak każdy stara się gromadzić dobra dla siebie, nigdy nie będzie sprawiedliwości. Musimy dobrze wsłuchać się w te słowa: Tak długo, jak każdy stara się gromadzić dobra dla siebie, nigdy nie będzie sprawiedliwości. Jeśli natomiast, ufając Bożej Opatrzności, wspólnie będziemy poszukiwać Jego Królestwa, wówczas nikomu nie zabraknie tego, co niezbędne, aby godnie żyć.

Serce zajęte żądzą posiadania jest sercem pełnym owej żądzy posiadania, ale ogołoconym z Boga. Dlatego Jezus wielokrotnie ostrzegał bogatych, gdyż bardzo grozi im pokładanie swego bezpieczeństwa w dobrach tego świata, a tymczasem definitywne bezpieczeństwo jesz w Bogu. W sercu zajętym bogactwami, nie ma zbyt wiele miejsca na wiarę. Wszystko zajęte jest bogactwami. Nie ma miejsca na wiarę. Jeśli natomiast pozostawiamy Bogu miejsce, które się Jemu należy, to znaczy pierwsze miejsce, wówczas umiłowanie Go prowadzi dzielenia się także bogactwami, udostępniania ich na służbę projekty solidarności i rozwoju, jak pokazuje to wiele przykładów także niedawnych w historii Kościoła. W ten sposób Boża Opatrzność posługuje się naszą posługą wobec innych, naszym dzieleniem się z innymi. Jeśli każdy z nas nie gromadzi bogactw jedynie dla siebie, ale udostępniania je, by służyły innym, to w takim przypadku Boża Opatrzność uobecnia się jako gest solidarności. Jeśli natomiast ktoś gromadzi jedynie dla siebie, to co się wydarzy? Kiedy zostanie wezwany przez Boga, nie będzie mógł zabrać bogactw ze sobą, bo jak wiecie, w całunie nie ma kieszeni. Lepiej dzielić się z innymi, bo zabierzemy do nieba jedynie to, czym dzieliśmy się z innymi.

 

Więcej»

Droga, jaką wskazuje nam Jezus może wydawać się mało realistyczna w porównaniu z powszechną mentalnością i problemami kryzysu gospodarczego, ale jeśli dobrze pomyślimy, to prowadzi nas ona ku właściwej skali wartości. Jezus powiada: "Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie?" (Mt 6,25). Aby sprawić, żeby nikomu nie brakowało chleba, wody, odzieży, mieszkania, pracy, zdrowia, musimy uznać, że wszyscy jesteśmy dziećmi Ojca, który jest w niebie, a więc braćmi między sobą i zachowywać się zgodnie z tym. Przypomniałem o tym w Orędziu na Światowy Dzień Pokoju w dniu 1 stycznia tego roku: braterstwo jest drogą do pokoju. To kroczenie razem, wspólne dzielenie rzeczy.

W świetle Słowa Bożego dzisiejszej niedzieli przyzywajmy Pannę Maryję jako Matkę Bożej Opatrzności. Jej zawierzamy nasze życie, drogę Kościoła i ludzkości. W szczególności przyzywajmy jej wstawiennictwa, abyśmy wszyscy starali się żyć w prostacie i wstrzemięźliwości, bacznie zwracając uwagę na potrzeby braci najbardziej potrzebujących.

Po modlitwie "Anioł Pański" papież powiedział:

Ponownie proszę was o modlitwę za Ukrainę, przeżywającą obecnie trudną sytuację, a zarazem życzę, aby wszystkie strony tego kraju przyczyniły się do przezwyciężenia nieporozumień i do wspólnej budowy przyszłości narodu; do wspólnoty międzynarodowej kieruję stanowczy apel, aby wspierała każdą inicjatywę na rzecz dialogu i zgody.

Serdeczne pozdrowienia kieruję do rodzin, grup parafialnych, stowarzyszeń i do wszystkich pielgrzymów przybyłych z Włoch i różnych krajów.

Pozdrawiam wiernych hiszpańskich przybyłych z diecezji Valladoid i Ibiza oraz włoskich z Amantea, Bresci, Cremony, Terni, Lonate i Ferno, oraz chór z Tassuolo.

Pozdrawiam liczne grupy młodzieży z diecezji: Como, Vicenza, Padwy, Lodi, Cuneo i Cremona. Droga młodzieży, niektórzy z was, niedawno otrzymali sakrament bierzmowanie, albo przygotowują się do jego przyjęcia, inni złożą wyznanie wiary, Bądźcie aktywni w waszych oratoriach. Niech coraz mocniejsza i głębsza staje się wasza więź z Jezusem i niech przyniesie wiele owoców!

W tym tygodniu rozpoczniemy Wielki Post, który jest drogą Ludu Bożego ku Świętom Paschalnym, drogą nawrócenia, walki ze złem, poprzez modlitwę, post i miłosierdzie. Ludzkość potrzebuje sprawiedliwości, pojednania i pokoju. Będzie mogła to osiągnąć jedyne powracając całym sercem do Boga, który jest ich źródłem. Także my wszyscy potrzebujemy Bożego przebaczenia. Wejdźmy w Wielki Post z duchem adorowania Boga i braterskiej solidarności, z tymi, którzy w tych czasach są najbardziej doświadczeni przez nędzę i gwałtowne konflikty.

Wszystkim wam życzę dobrej niedzieli i smacznego obiadu. Do zobaczenia.

 

Więcej»

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież wzywa do modlitw za Ukrainę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.