Papież wzywa Rycerzy Kolumba do obrony życia
Do obrony życia i wolności, na których zbudowane jest społeczeństwo amerykańskie wezwał Ojciec Święty Rycerzy Kolumba zgromadzonych w dniach 4-6 sierpnia w Filadelfii na swojej Najwyższej Konwencji. Czytamy o tym w przesłaniu wystosowanym w imieniu Papieża Franciszka przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina.
Ojciec Święty wyraził uznanie dla publicznego świadectwa tej największej organizacji katolików świeckich na świecie w dziedzinie chrześcijańskiego rozumienia małżeństwa i rodziny. Zaznaczył, że małżeństwo podniesione przez Zbawiciela do godności sakramentu, jest w planie Stwórcy instytucją naturalną, przymierzem miłości i wierności mężczyzny i kobiety na całe życie, ukierunkowanym na ich udoskonalenie i świętość oraz przyszłość rodziny ludzkiej.
- Dziś, gdy instytucja małżeństwa jest atakowana przez potężne siły kulturowe, wierni są wezwani do dawania świadectwa tej podstawowej prawdzie wiary biblijnej i prawa naturalnego, która jest niezbędna dla mądrego i sprawiedliwego porządku społecznego - czytamy w papieskim przesłaniu. Ojciec Święty dodaje, że w obliczu wyzwań natury moralnej, społecznej i politycznej konieczna jest wielka mądrość i wytrwałość.
Papież jest przekonany, że temat tegorocznej konwencji "Obdarzeni przez Stwórcę życiem i wolnością" - zwróci uwagę na obowiązek amerykańskich katolików, właśnie jako odpowiedzialnych obywateli, aby przyczyniali się do uzasadnionej obrony tych swobód, na których zbudowany jest ich naród. Ich fundamentem jest wolność religijna, rozumiana nie tylko jako swoboda kultu zgodnie z własnym wyborem, ale także w odniesieniu do osób i instytucji - mówienia i działania zgodnie z nakazami swego sumienia. - Jeśli prawa te są zagrożone przez inwazyjne polityki publiczne lub rosnący wpływ kultury, która stawia rzekome prawa indywidualne ponad dobro wspólne, konieczna jest mobilizacja sumień tych obywateli, którzy niezależnie od przynależności partyjnej czy religijnej troszczą się o ogólne dobro społeczeństwa - czytamy w papieskim przesłaniu.
Ojciec Święty ma nadzieję, że podjęty przez Rycerzy Kolumba program katechezy i modlitwy w perspektywie zbliżającego się Synodu poświęconego rodzinie i Światowego Spotkania Rodzin w znacznym stopniu przyczyni się do tego proroczego świadectwa.
Papież wskazuje, że ochrona wolności religijnej musi również zaangażować sumienia wierzących na poziomie globalnym, w odpowiedzi na ataki rozpętane przeciw mniejszościom, najczęściej chrześcijańskim w różnych częściach świata. Wyraża wdzięczność Rycerzom za ich wysiłki, by zwracać uwagę opinii publicznej na tę poważną tragedię humanitarną. Jest on również wdzięczny za praktyczną solidarność okazywaną poszczególnym osobom i rodzinom na pomocą utworzonej niedawno Chrześcijańskiej Fundacji Pomocy Uchodźcom. Po raz kolejny apeluje o nieustanną modlitwę za chrześcijan prześladowanych za swą wiarę.
Ojciec Święty poprosił także kard. Parolina o wyrażenie wdzięczności za wybitne działania charytatywne, edukacyjne i duchowe, jakimi Rycerze Kolumba wnoszą swój wkład do misji Kościoła i posługi Następcy Piotra. Zapewnił o swej modlitwie za to stowarzyszenie mężczyzn katolickich i ich rodziny.
Stowarzyszenie Rycerzy Kolumba założył w 1882 w New Haven (stan Connecticut) miejscowy proboszcz i sługa Boży ks. Michael McGivney jako organizację mężczyzn katolickich. Głównym jej celem jest działalność charytatywna i troska o zabezpieczenie rodzin katolickich zwłaszcza ochrona wdów i sierot oraz umacnianie wiary wśród swych członków.
Ze swymi członkami, w liczbie ponad ponad 1,8 mln, jest dziś największą organizacją katolików (mężczyzn) świeckich na świecie. Działa głównie w USA, Ameryce Północnej i Środkowej, a także na Filipinach, Karaibach i w Europie, m.in. w Polsce.
Skomentuj artykuł