Papież: zapewnić młodzieży warunki do rozwoju
Od pokornej prośby o pozwolenie na wejście i spędzenie całego tygodnia z Brazylijczykami rozpoczął Papież Franciszek swoją pierwszą podróż zagraniczną. Podczas uroczystości powitalnej w ogrodach pałacu gubernatorskiego w Rio de Janeiro Ojciec Święty podkreślił konieczność stworzenia młodzieży właściwych warunków duchowych i materialnych, niezbędnych dla jej rozwoju.
Zobacz tekst papieskiego przemówienia
Papież Franciszek nawiązując do znanych słów św. Piotra z Dziejów Apostolskich zaznaczył, że ma złota, ani srebra, ale przynosi to najcenniejsze: Jezusa Chrystusa. "Przybywam w Jego Imię, aby ożywić płomień braterskiej miłości, który płonie w każdym sercu i pragnę, aby do was wszystkich i do każdego oddzielnie dotarło może pozdrowienie: «Pokój Chrystusa niech będzie z wami!»" - powiedział Ojciec Święty. Po pozdrowieniu przedstawicieli władz, w tym prezydent Dilmy Rousseff, korpusu dyplomatycznego oraz biskupów papież zaznaczył, że wizyta ta ma przede wszystkim charakter misji duszpasterskiej. Związana jest przede wszystkim z XXVIII Światowym Dniem Młodzieży. "Rozpoczynając tę moją wizytę w Brazylii, mam pełną świadomość, że zwracając się do młodych, mówię także do ich rodzin, do ich wspólnot kościelnych i narodowych, do społeczeństw, w których żyją, do ludzi, od których w znacznej mierze zależy przyszłość tych nowych pokoleń" - stwierdził papież.
Ojciec Święty nawiązał do popularnego w Brazylii stwierdzenia, iż "Dzieci są źrenicą naszego oka". Podkreślił w tym kontekście konieczność troski o reprezentowaną przez młodzież przyszłość. Zaapelował, aby pokolenie obecnie rządzące zatroszczyło się o odpowiednie warunki materialne i duchowe dla pełnego rozwoju młodych; dało im mocne fundamenty, na których będą mogli budować życie; zapewnić im bezpieczeństwo i oświatę, aby mogli zrealizować swe aspiracje; przekazać im trwałe wartości, dla których warto żyć; zapewniono nadprzyrodzony horyzont ich pragnieniom autentycznego szczęścia i zdolności tworzenia w dobru; przekazano dziedzictwo świata, odpowiadające mierze ludzkiego życia; rozbudzono w nich najlepsze możliwości, aby byli twórcami swej własnej przyszłości i współodpowiedzialnymi za los wszystkich.
Na zakończenie papież Franciszek prosił brazylijskich gospodarzy o łaskawą uwagę i - jeśli to możliwe - o empatię niezbędną do nawiązania dialogu między przyjaciółmi. Zawierzył brazylijskie rodziny i cały naród opiece Matki Bożej z Aparecidy.
Skomentuj artykuł