Papież zezwolił na Mszę w "starym rycie" w rocznicę objawień fatimskich
Watykańska dykasteria, która sprawuje pieczę nad użyciem nadzwyczajnej formy Rytu Rzymskiego, dała kapłanom specjalne pozwolenie na odprawienie Mszy wotywnej ku czci Matki Bożej Fatimskiej.
Wcześniej ze względu na układ świąt i ich klasy w dawnym kalendarzu nie było to możliwe. Decyzja ta ma podkreślić wagę setnej rocznicy objawień w Fatimie.
5 kwietnia papieska komisja Ecclesia Dei udzieliła zezwolenia na użycie formularza ze Mszy wotywnej o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny w formie nadzwyczajnej Rytu Rzymskiego 13 maja bieżącego roku. Z pozwolenia tego może skorzystać każdy kapłan obrządku łacińskiego.
>>Watykan: dyrektywa ws. ślubów z lefebrystami
Decyzję podjęto po osobistym rozeznaniu papieża, ponieważ "wielu chrześcijan jest przywiązanych do tej formy sprawowania rytu, a jednocześnie wykazują się głębokim i szczególnym kultem do Matki Bożej Fatimskiej" - napisano w komentarzu papieskiej komisji.
Według dawnego kalendarza liturgicznego i rubryk opisujących ważność świąt święto Matki Bożej z Fatimy ustępuje wspomnieniu św. Roberta Bellarmine, kardynała. Dlatego właśnie gest papieża jest tak ważny, ponieważ daje wybór kapłanom starego rytu, by mogli oni uczcić Najświętszą Maryję Pannę.
Kalendarz liturgiczny dla zwyczajnej formy Rytu Rzymskiego taki wybór uwzględnia już od dawna i zgodnie z nim możemy obchodzić tego dnia wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej podczas Mszy wotywnej. Zgodnie z rubrykami zawartymi w mszale z 1962 r. tego dnia możliwe również będzie wspomnienie świętego kardynała.
>>Papież pomógł lefebrystom w zakupie kościoła w centrum Rzymu
Papież Franciszek będzie pielgrzymował do Fatimy w setną rocznicę objawień.
Skomentuj artykuł