Papież zleci zbadanie kwestii święcenia kobiet

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
facebook.com/FrJamesMartin / twitter.com / kw

Dziennikarze obecni na zebraniu 870 przełożonych zakonów żeńskich poinformowali, że papież Franciszek zapowiedział ustanowienie komisji mającej zbadać kwestię święcenia kobiet-diakonów.

Jak komentuje James Martin SJ, nie jest to nowa idea, ale rzeczywistość obecna dawno temu w Kościele. - Kobiety posługujące w diakonacie mogłyby chrzcić, przewodniczyć pogrzebom, błogosławić małżeństwa oraz głosić homilie podczas Mszy świętej - pisze o. Martin.

DEON.PL POLECA

- Głoszenie homilii podczas Mszy oznaczałoby, że Kościół nareszcie mógłby usłyszeć z ambony o doświadczeniu ponad połowy swoich członków - pisze o. Martin - byłoby to ogromnym darem dla Kościoła.

Według dziennikarki Cindy Wooden, pracującej dla Catholic News Service, papież miał powiedzieć, że zwiększanie roli kobiet w Kościele nie jest oznaką "feminizmu", ale "prawem ochrzczonych" - mężczyzn i kobiet.

Joshua McElween, dziennikarz National Catholic Reporter, również relacjonujący obrady sióstr, przywołał inne słowa papieża: "Wielokrotnie spotykam konsekrowane kobiety, które nie służą, ale wykonują pracę niewolników" (ang. work of servants, not service).

"Zgadzam się. Komisja, która by to wyjaśniła, wydaje się przydatna" - według dziennikarza tak dokładnie brzmiała odpowiedź papieża na słowa jednej z przełożonych zakonnych, która zaproponowała utworzenie specjalnej komisji mającej badać kwestię diakonatu kobiet.

Wypowiedź papieża padła podczas 20. zebrania plenarnego Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych (UISG). Grupuje ona żeńskie instytuty zakonne z całego świata, do których należy ok. 700 tysięcy sióstr.

W ramach obrad UISG podejmuje się również temat uchodźców i handlu ludźmi. Tegoroczne spotkanie zbiega się z jubileuszem 50-lecia UISG, która została założona w 1965 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież zleci zbadanie kwestii święcenia kobiet
Komentarze (6)
Agamemnon Agamemnon
17 maja 2016, 01:13
Świat zwariował.
Agamemnon Agamemnon
17 maja 2016, 01:13
Świat zwariował, również w obrębie samego Kościoła.
DP
Danuta Pawłowska
12 maja 2016, 18:52
,,Choć nauka o udzielaniu święceń kapłańskich wyłącznie mężczyznom jest zachowywana w niezmiennej i uniwersalnej Tradycji Kościoła i głoszona ze stanowczością przez Urząd Nauczycielski w najnowszych dokumentach, to jednak w naszych czasach w różnych środowiskach uważa się ją za podlegającą dyskusji, a także twierdzi się, że decyzja Kościoła, by nie dopuszczać kobiet do święceń kapłańskich ma walor jedynie dyscyplinarny. Aby zatem usunąć wszelką wątpliwość w sprawie tak wielkiej wagi, która dotyczy samego Boskiego ustanowienia Kościoła, mocą mojego urzędu utwierdzania braci (por. Łk 22,32) oświadczam, że Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom oraz że orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne. Wzywając nieustannej pomocy Bożej dla Was, Czcigodni Bracia i dla całego Ludu Bożego, udzielam wszystkim Apostolskiego Błogosławieństwa. W Watykanie, dnia 22 maja 1994 r., w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, w szesnastym roku Pontyfikatu. Jan Paweł II
12 maja 2016, 16:34
Skoro kobiety mogą udzielać komunii, głosić kazania i udzielać ślubów to mogłyby też spowiadać. Jestem na tak.
MR
Maciej Roszkowski
12 maja 2016, 18:02
ja też
FF
Franciszek2 Franciszek2
12 maja 2016, 15:19
"<a href="http://Podobną postawę zaprezentowali też katolicy z Austrii. Nowa przewodnicząca dużego Ruchu Kobiet Austrii (kfbö), Veronika Pernsteiner, opowiedziała się w poniedziałek w wywiadzie dla dziennika „Der Standard” za dopuszczeniem kobiet do diakonatu. Pernsteiner zaznaczyła, że byłby to zaledwie „pierwszy krok” na drodze „równouprawnienia kobiet na wszystkich obszarach” w prawie kościelnym. Szefowa kfbö przekonywała, że takie zmiany są konieczne, bo kobiety stanowią przynajmniej połowę wiernych Kościoła.">Podobną postawę zaprezentowali też katolicy z Austrii. Nowa przewodnicząca dużego Ruchu Kobiet Austrii (kfbö), Veronika Pernsteiner, opowiedziała się w poniedziałek w wywiadzie dla dziennika „Der Standard” za dopuszczeniem kobiet do diakonatu. Pernsteiner zaznaczyła, że byłby to zaledwie „pierwszy krok” na drodze „równouprawnienia kobiet na wszystkich obszarach” w prawie kościelnym. Szefowa kfbö przekonywała, że takie zmiany są konieczne, bo kobiety stanowią przynajmniej połowę wiernych Kościoła"</a>.