Papież zmienił nazwę archidiecezji i mianował arcybiskupa w stolicy tego kraju

Papież zmienił nazwę archidiecezji i mianował arcybiskupa w stolicy tego kraju
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
1 tydzień temu
KAI / df

Ojciec Święty zmienił nazwę archidiecezji isfahańskiej obrządku łacińskiego w Iranie na teherańsko-isfahańską a jej pasterzem ustanowił o. Dominique'a Mathieu, z Kustodii Prowincjalnej Wschodu i Ziemi Świętej Braci Mniejszych Konwentualnych, dotychczasowego Definitora Generalnego swojego Zakonu, wynosząc go do godności arcybiskupa – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Arcybiskup-nominat Dominique Mathieu, OFM Conv., urodził się 13 czerwca 1963 roku w Arlon, w Belgii. Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Uroczystą profesję złożył w 1987 roku, a święcenia kapłańskie przyjął 24 września 1989 roku. Od 2013 roku jest inkardynowany do Kustodii Prowincjalnej Wschodu i Ziemi Świętej.

W swoim Zakonie pełnił różne funkcje: promotora powołań, sekretarza, wikariusza i ministra prowincjalnego belgijskiej prowincji braci mniejszych konwentualnych, stając się delegatem generalnym po zjednoczeniu z prowincją francuską; rektora sanktuarium narodowego św. Był również prezesem dwóch różnych stowarzyszeń non-profit związanych z obecnością Braci Mniejszych Konwentualnych w Belgii, pełniących odpowiedzialne funkcje w Katolickiej Szkole w Landen.

Był przewodniczącym Środkowoeuropejskiej Federacji Braci Mniejszych Konwentualnych i członkiem Międzynarodowej Komisji Ekonomicznej swojego Zakonu.

Przeniesiony do Libanu w 2013 r., do Kustodii Prowincjalnej Wschodu i Ziemi Świętej był sekretarzem kustodialnym, wychowawcą, mistrzem nowicjuszy i rektorem postulatów i kandydatów.

Od 2019 roku jest definitorem generalnym i asystentem generalnym Federacji Środkowoeuropejskiej Braci Mniejszych Konwentualnych.

Mówi po francusku, angielsku, włosku, holendersku i niemiecku. Studiował literacki arabski w Brukseli i Libanie – podaje watykańskie Biuro Prasowe.

Archidiecezja teherańsko-isfahańska, obejmuje swoim zasięgiem cały Iran. Siedziba arcybiskupa znajduje się w Kościele Konsolaty w Teheranie. Diecezja isfahańska została założona 12 października 1629 przez włoskich dominikanów; 1 lipca 1910 została podniesiona do rangi archidiecezji.

Oficjalne dane określają liczbę katolików obrządku łacińskiego w Islamskiej Republice Iranu na dwa tysiące. Posługuje trzech kapłanów. Ponadto istnieje tam Kościół katolicki obrządku chaldejskiego ( 4 diecezje i około 4 tys. wiernych) oraz jedna obrządku ormiańskiego (ok. 150 wiernych).

Iran jest republiką teokratyczną, a oficjalną religią kraju jest islam szyicki. Władze stosują ścisłą kontrolę w kościołach, cenzurę w szkołach i kary więzienia za działalność ewangelizacyjną. Za nawrócenie się na chrześcijaństwo grodzi do dziesięciu lat więzienia. Państwo trzyma kościoły katolickie pod ścisłą obserwacją w postaci monitoringu, aby odstraszyć muzułmanów od wchodzenia do świątyń

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ
20,94 zł
29,90 zł

Wystarczy chcieć!

Można odnieść wrażenie, że modlitwa jest trudną sztuką − ale to nieprawda. Czasami za szybko się poddajemy i zniechęcamy, zapominając, że tak naprawdę nie potrzebujemy wiele, żeby spotkać się z Bogiem. Jak więc...

Skomentuj artykuł

Papież zmienił nazwę archidiecezji i mianował arcybiskupa w stolicy tego kraju
Komentarze (1)
AA
~Adam aD
8 stycznia 2021, 18:51
Może nowy rzymskokatolicki arcibiskup załatwi z katolikiem Bidenem zniesienie sankcji.

Skomentuj artykuł

Papież zmienił nazwę archidiecezji i mianował arcybiskupa w stolicy tego kraju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.