«Pokój Chrystusa niech będzie z wami!»

(fot. EPA/LUCA ZENNARO)
KAI / pz

Papież Franciszek spotkał się pałacu Guanabara w Rio de Janeiro z prezydent Brazylii, Dilmą Rousseff. W swym przemówieniu Ojciec Święty podkreślił konieczność stworzenia młodzieży właściwych warunków duchowych i materialnych, niezbędnych dla jej rozwoju.

Po przejechaniu papamobile przez centrum miasta, papież wsiadł do szarego samochodu (Fiat Idea), do którego natychmiast zaczęli podbiegać ludzie. Samochód skierował się na lotnisko im. Santosa Dumonta, skąd Franciszek helikopterem poleciał na stadion drużyny Fluminense, znajdujący się tuż przy pałacu Guanabara, który jest siedzibą gubernatora stanu Rio de Janeiro. Stąd papież w towarzystwie czekającej tu na niego Dilmy Rousseff przeszedł do ogrodów pałacu.

Tam odbyła się oficjalna ceremonia powitalna. Odegrano hymny Watykanu i Brazylii. Papież i prezydent siedzieli na identycznych fotelach na tle wielkich flag obu państw przy wejściu do pałacu, zaproszonych gości usadzono natomiast naprzeciwko nich, pod wielkim białym namiotem.

Witając pierwszego papieża latynoamerykańskiego, prezydent Rousseff podkreśliła, że jako kapłan pracował on z ludźmi ubogimi, co znalazło wyraz w imieniu wybranym przez niego ku czci św. Franciszka. - Wiemy, że mamy dziś przywódcę religijnego, wrażliwego na sprawiedliwość społeczną - wskazała Rousseff. Dała wyraz przekonaniu, że "walczymy ze wspólnym wrogiem: nierównością we wszystkich jej formach".

Wspomniała też o troskach młodych Brazylijczyków. - Wiemy, że możemy podejmować nowe wyzwania i zmieniać na lepsze naszą rzeczywistość. Jak Wasza Świątobliwość wie, demokracja rodzi pragnienie większej demokracji. Jakość życia wywołuje dążenie do jeszcze lepszej jakości życia - zauważyła Rousseff. Dodała, że brazylijska młodzież "woła o więcej praw społecznych, więcej edukacji, lepszej służby zdrowia", domaga się szacunku, etyki i transparencji, pragnie pełni życia, jest zmęczona przemocą, której często pada ofiarą. - Chcemy, by polityka zaspokajała ich dążenia - zadeklarowała głowa państwa. W takim właśnie momencie odbywają się obchody Światowego Dnia Młodzieży - wskazała Rousseff, wyrażając nadzieję, że ŚDM pomoże im być bardziej odważnymi i nada im życiowego wigoru.

Po przemówieniu pani prezydent serdecznie ucałowała się z Ojcem Świętym.

Z kolei papież Franciszek nawiązując do znanych słów św. Piotra z Dziejów Apostolskich zaznaczył, że nie ma złota, ani srebra, ale przynosi to, co najcenniejsze: Jezusa Chrystusa. "Przybywam w Jego Imię, aby ożywić płomień braterskiej miłości, który płonie w każdym sercu i pragnę, aby do was wszystkich i do każdego oddzielnie dotarło może pozdrowienie: «Pokój Chrystusa niech będzie z wami!»" - mówił po portugalsku Ojciec Święty.

Po pozdrowieniu przedstawicieli władz, korpusu dyplomatycznego oraz biskupów papież zaznaczył, że ta wizyta ma przede wszystkim charakter misji duszpasterskiej. Związana jest przede wszystkim z XXVIII Światowym Dniem Młodzieży. "Rozpoczynając tę moją wizytę w Brazylii, mam pełną świadomość, że zwracając się do młodych, mówię także do ich rodzin, do ich wspólnot kościelnych i narodowych, do społeczeństw, w których żyją, do ludzi, od których w znacznej mierze zależy przyszłość tych nowych pokoleń" - stwierdził papież.

Ojciec Święty nawiązał do popularnego w Brazylii stwierdzenia: "Dzieci są źrenicą naszego oka". Podkreślił w tym kontekście konieczność troski o reprezentowaną przez młodzież przyszłość. Zaapelował, aby pokolenie obecnie rządzące zatroszczyło się o odpowiednie warunki materialne i duchowe dla pełnego rozwoju młodych; dało im mocne fundamenty, na których będą mogli budować życie; zapewnić im bezpieczeństwo i oświatę, aby mogli zrealizować swe aspiracje; przekazać im trwałe wartości, dla których warto żyć; zapewniono nadprzyrodzony horyzont ich pragnieniom autentycznego szczęścia i zdolności tworzenia w dobru; przekazano dziedzictwo świata, odpowiadające mierze ludzkiego życia; rozbudzono w nich najlepsze możliwości, aby byli twórcami swej własnej przyszłości i współodpowiedzialnymi za los wszystkich.

Na zakończenie papież Franciszek prosił brazylijskich gospodarzy o łaskawą uwagę i - jeśli to możliwe - o empatię niezbędną do nawiązania dialogu między przyjaciółmi. Zawierzył brazylijskie rodziny i cały naród opiece Matki Bożej z Aparecidy.

Prezydent przedstawiała następnie papieżowi podchodzących do niego przedstawicieli życia politycznego Brazylii. Jak zwykle w przypadku Franciszka, nie zabrakło w tych krótkich wymianach zdań humoru, wywołującego śmiech papieża i jego rozmówców. Niektóre z podchodzących do Ojca Świętego osób witane były przez zgromadzonych oklaskami, wiele serdecznie całowało się z panią prezydent. Z kolei papież przedstawił osoby towarzyszące mu w podróży, m.in. kardynałów: Tarcisio Bertone (sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej), Stanisława Ryłkę (przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich, organizującej ŚDM), João Braza de Aviza (Brazylijczyka, prefekta Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego) i Raymundo Damasceno Assisa (przewodniczącego episkopatu Brazylii).

Po zakończeniu oficjalnej ceremonii papież dłuższą chwilę rozmawiał na stojąco z panią prezydent, po czym obydwoje przeszli do wnętrza pałacu na prywatną rozmowę. Po drodze Franciszek otrzymał od jednej z osób flagę brazylijską.

Papież i pani prezydent wymienili się prezentami. Ojciec Święty ofiarował mozaikę z widokiem Rio de Janeiro w złotych ramach. Prezydent Dilma Rousseff wręczyła Franciszkowi rzeźbę z brązu, autorstwa zmarłego w 1949 r. artysty Joao Turina, przedstawiającą księdza czytającego książkę.

Na nocleg papież pojedzie do ośrodka studiów Sumaré, położonego na jednym ze wzgórz, z którego widać środkową i północną część miasta, m.in. słynny stadion piłkarski Maracanã. Nie skorzysta z dużego apartamentu, lecz zamieszka w jednym z pokoi zajmowanych przez biskupów w czasie posiedzeń brazylijskiego episkopatu. W tym samym miejscu mieszkał już Jan Paweł II podczas swoich pielgrzymek do Brazylii w 1980 i 1997 r. Był tam także kard. Joseph Ratzinger w 2004 r., na rok przed wyborem na papieża.

Wizyta Franciszka potrwa do 28 lipca i obejmie oprócz Rio de Janeiro, także narodowe sanktuarium maryjne w Aparecidzie. Papież spotka się m.in. z mieszkańcami faweli Varginha, z więźniami, chorymi i biskupami Ameryki Łacińskiej. Pobłogosławi też flagi olimpijskie (Rio de Janeiro będzie gospodarzem letnich igrzysk w 2016 roku).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

«Pokój Chrystusa niech będzie z wami!»
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.