Pozdrowienia i prośby Franciszka w trakcie audiencji ogólnej
Szczególne pozdrowienia dla delegacji z Podkarpacia, przybyłej, aby posadzić w Ogrodach Watykańskich jabłoń, zaszczepioną przez błogosławionego Józefa Ulmę skierował papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Jego słowa odczytał papieski współpracownik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.
Oto słowa Ojca Świętego: Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów polskich, w szczególności delegację z Podkarpacia, przybyłą w związku z 80. rocznicą śmierci błogosławionej rodziny Ulmów. Z tej okazji odbędzie się w Ogrodach Watykańskich uroczystość posadzenia jabłoni, zaszczepionej przez błogosławionego Józefa Ulmę. Wszystkim z serca błogosławię.
Na konieczność podjęcia trudnej walki z pychą wskazał @Pontifex_pl podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież kontynuował cykl katechez o cnotach i wadach.#SerwisKAI pic.twitter.com/0i24QiAceK
— Agencja KAI (@agencja_KAI) March 6, 2024
Papieską katechezę streszczono także po polsku: W cyklu katechez na temat wad i cnót dziś dochodzimy do ostatniej – pychy. Pycha to wywyższanie się, zarozumiałość, próżność. Człowiek pyszny myśli, że jest bardziej wartościowy niż w rzeczywistości; gardzi innymi, uważając ich za gorszych. Pycha rujnuje ludzkie relacje, zatruwa poczucie braterstwa. Kryje się w niej roszczenie, żeby być jak Bóg. To grzech pierwszych rodziców, opisany w Księdze Rodzaju. Jezus w Ewangeliach napominał, by nigdy nie osądzać. Miał On do czynienia z wieloma ludźmi pysznymi. Piotr obnosił się ze swoją wiernością: „Choćby Cię wszyscy opuścili, ja Ciebie nie opuszczę!”. Wkrótce jednak doświadczy, że jest, jak inni, bojaźliwy w obliczu śmierci. „Inny Piotr” – który już nie podnosi głowy, ale gorzko płacze – zostanie uzdrowiony przez Jezusa. Zbawienie przychodzi przez pokorę – to prawdziwe lekarstwo na każdy przejaw pychy. Wykorzystajmy zatem ten Wielki Post do walki z naszą pychą.
Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty po raz kolejny wezwał wiernych do modlitwy o pokój.
„Po raz kolejny, bracia i siostry, ponawiam moją zachętę do modlitwy za ludność cierpiącą z powodu okropności wojny, na Ukrainie, w Ziemi Świętej, a także w innych częściach świata. Módlmy się o pokój, prośmy Pana o dar pokoju” – wezwał Franciszek.
W dzisiejszej audiencji udział wzięli metropolita przemyski, abp Adam Szal, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, p. Grażyna Ignaczak-Bandych, Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, Mateusz Szpytma, delegacja województwa podkarpackiego: przedstawiciele Samorządu Województwa Podkarpackiego, na czele z Marszałkiem Województwa p. Władysławem Zenonem Ortylem, Przewodniczącym Sejmiku Województwa p. Jerzym Borczem i Radnymi Województwa; Schola Cantemus Domino działająca przy Centrum Formacji Liturgicznej diecezji bydgoskiej, a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.
Skomentuj artykuł