Proroczy gest papieża Franciszka w Bolonii. Tak realizują się słowa Ewangelii

Proroczy gest papieża Franciszka w Bolonii. Tak realizują się słowa Ewangelii
(fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO/HANDOUT)
KAI / sz

Gestem proroczym nazywa Alberto Melloni zgodę papieża Franciszka na to, aby w czasie wizyty w dużym ośrodku dla imigrantów Bolonii założyć na rękę żółtą bransoletkę, taką samą, jak oni, z numerem 390003.

W geście tym, pisze włoski historyk na łamach rzymskiego dziennika "La Repubblica", "jest proroctwo Ewangelii św. Jana ('Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam' J 21, 18)".

DEON.PL POLECA
Papież Franciszek: w każdym cudzoziemcu widzę Jezusa Chrystusa pukającego do naszych drzwi >>

"Prorocza moc" - pisze komentator, zawarta w tym numerze 390003. "nie wyczerpała się w ośrodku dla uchodźców. Odbiła się niejako echem w przemówieniu do Uniwersytetu w Bolonii, gdzie Franciszek zwrócił się do najstarszej uczelni na świecie. Byłe to przemówienie dalekie od tych okolicznościowych, jakie wygłaszano w ubiegłych dziesięcioleciach". Co więcej, dodaje profesor Melloni, który sam jest wykładowcą na tej uczelni, Franciszek przemawiał na "swoim" uniwersytecie, gdyż - jak przypomina - "w historii papiestwa bulle papieskie wchodziły w życie, gdy zaczynano uczyć o nich w Bolonii, nie kiedy podpisywane były w Rzymie".

"A w Bolonii - zauważa włoski publicysta - Franciszek wniósł wkład w pojęcie prawa postmodernistycznego, wymieniając trzy prawa - prawo do kultury, prawo do nadziei, prawo do pokoju - które przekazał studentom i ich nauczycielom".

Mówiąc o prawie do pokoju Franciszek powiedział, że Kościół nie jest "neutralny, ale opowiada się za pokojem". W tych słowach włoski historyk Kościoła dopatrzył się echa wypowiedzi kard. Giacomo Lercaro, arcybiskupa Bolonii w latach 1952-1968: "Kościół nie może być neutralny w obliczu zła, z jakiejkolwiek by ono nie pochodziło strony: jego życiem nie jest bezstronność, lecz proroctwo".

Muzułmanie na papieskiej modlitwie Anioł Pański. Wręczyli mu wyjątkowy apel >>

Sędziwy kardynał zapłacił za te słowa utratą urzędu, wspomina Alberto Melloni. Po czym komentarz swój kończy następującą uwagą: "Przyjmując papieża, zarówno arcybiskup Zuppi, jak i rektor Ubertini, przywołali innego Franciszka, który przybył do Bolonii w 1222: który przepowiadał modus concionandi i rozumieli go wszyscy. Drugi Franciszek, który był wczoraj w Bolonii, sięgnął do tego modus. I został zrozumiany".

*  *  *

W czasie Światowych Dni Młodzieży papież Franciszek poprosił Polaków, by przyłączyli się do modlitwy za uchodźców. Tydzień modlitwy za uchodźców trwa od 1 do 8 października.

Przyłącz się do inicjatywy i zaproś znajomych do udziału w modlitwie [kliknij w baner]:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Chris Lowney

Papież Franciszek. Lider, który przewodzi 1,2 miliarda ludzi na świecie. Zdobył światowe uznanie dzięki rewolucyjnemu podejściu do przywództwa. Cieszy się niegasnącą popularnością i codziennie zmienia naszą rzeczywistość.

Na czym polega efekt Franciszka?

Jeżeli chcesz, aby...

Skomentuj artykuł

Proroczy gest papieża Franciszka w Bolonii. Tak realizują się słowa Ewangelii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.