Przesłanie papieża do biskupów syrokatolickich

Przesłanie papieża do biskupów syrokatolickich
(fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI)
KAI / pk

Do dalszego zaangażowania duszpasterskiego i posługi nadziei Kościołowi syrokatolickiemu, przeżywającemu obecnie ciężkie chwile, wezwał Franciszek biskupów tej wspólnoty. Dziś przyjął on na audiencji w Watykanie uczestników dorocznego Synodu Kościoła Syrokatolickiego, który tym razem obradował w Rzymie w dniach 8-10 bm., z patriarchą Ignacym Józefem III Junanem na czele i grupę wiernych.

Witając swych gości, Ojciec Święty prosił o przekazanie jego pozdrowień wszystkim wiernym tego Kościoła, rozsianym po całym świecie, szczególnie zaś w Iraku i Syrii, przeżywającym dziś "chwile wielkiego cierpienia i lęku w obliczu przemocy". Zapewnił, że jest z nimi w ramach solidarności i komunii oraz pamięta o nich w modlitwie.

Oświadczył też, że z radością wyraził zgodę na odbycie tego Synodu w Rzymie, aby ułatwić przeprowadzenie go oraz dzięki temu móc lepiej poznać potrzeby tego Kościoła i odpowiedzieć na duchowe potrzeby jego wiernych. Papież wspomniał o podjętej na tym zgromadzeniu sprawie reformy liturgicznej, która "winna umożliwić nową gorliwość pobożnościową". Wymaga to pogłębienia Tradycji i wielkiego rozeznania, "biorąc pod uwagę fakt, jak bardzo wierni są uwrażliwieni na wielki dar Słowa i Eucharystii" - dodał Ojciec Święty.

Zwrócił następnie uwagę na trudną sytuację na Bliskim Wschodzie, która już spowodowała i nadal wywołuje "w waszym Kościele przemieszczenia wiernych do eparchii [diecezji] w diasporze, a to stawia was przed nowymi wymogami duszpasterskimi". Z jednej strony należy dochować wierności korzeniom, z drugiej zaś wpisywać się w różne konteksty kulturowe, w warunkach pełnienia służby ku zbawieniu dusz i dobru wspólnemu - podkreślił papież.

DEON.PL POLECA

Zauważył ponadto, że udawanie się wiernych do krajów uważanych za bezpieczniejsze zubaża obecność chrześcijan na Bliskim Wschodzie, który jest "ziemią proroków, pierwszych głosicieli Ewangelii, męczenników i licznych świętych, kolebką pustelników i monastycyzmu". W tych warunkach wasze eparchie "potrzebują pasterzy gorliwych, jak również odważnych wiernych, zdolnych do świadczenia o Ewangelii w zderzeniu, niekiedy trudnym, z różnymi ludami i religiami" - mówił dalej Franciszek.

Wspomniał też o poważnych problemach wywołanych przez przymusowych uchodźców, pozostających często bez środków do życia. Zaznaczył, że Kościół syrokatolicki wraz z innymi Kościołami próbuje koordynować wysiłki, aby odpowiedzieć na potrzeby tych ludzi zarówno tych, którzy pozostali na miejscu, jak i tych, którzy schronili się w innych krajach.

Papież wyraził przekonanie, że biskupi powrócą do swych siedzib umocnieni "doświadczeniem wspólnoty przeżytej u grobów apostołów Piotra i Pawła, która znajduje szczególny wyraz tutaj i zanosząc do Pana wraz z następcą Piotra modlitwę wdzięczności i błagalną". W tym kontekście zachęcił ich, aby nadal angażowali się duszpastersko i pełnili posługę nadziei w "czcigodnym Kościele syrokatolickim".

Na zakończenie serdecznie pozdrowił towarzyszących im wiernych, zachęcając do przekazania wszystkim wyrazów jego bliskości i modlitwy. Polecił swych gości opiece Matki Bożej, św. Ignacego Antiocheńskiego i św. Efrema oraz udzielił im błogosławieństwa apostolskiego.

Kościół syrokatolicki, należący do antiocheńskiej tradycji liturgicznej, jest katolickim Kościołem wschodnim w randze patriarchatu. Powstał w drugiej połowie XVII wieku w wyniku podpisania unii z Rzymem i uznania zwierzchności papieża przez część biskupów i wiernych Kościoła syryjskiego (jakobickiego). Pierwsze próby zawarcia takiej unii podjęto już w połowie XV w., ale zakończyły się one niepowodzeniem.

Rangę patriarchatu Kościół ten ma od 1781. Od 23 stycznia 2009 na jego czele stoi 70-letni obecnie patriarcha antiocheński dla Syryjczyków Ignacy Józef III Junan (Ignace Youssef Younan) z siedzibą w Damaszku. Liczbę syrokatolików ocenia się na ok. 125 tys., głównie w Syrii i Iraku, ale także w innych krajach Bliskiego Wschodu, a także w Europie, Ameryce, Australii i w innych miejscach. Trafiali tam, uciekając przed prześladowaniami, jakich niemal nieustannie doświadczali na swych ziemiach.

Zachęcamy do modlitwy w intencji chrześcijan prześladowanych w Iraku i Syrii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przesłanie papieża do biskupów syrokatolickich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.