Putin nie zaprosił papieża do Rosji
Podczas dzisiejszego spotkania z papieżem Franciszkiem Władymir Putin nie wystosował zaproszenia do odwiedzenia Rosji. Przekazał jednak pozdrowienia patriarchy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, Cyryla - informuje na łamach portalu Korazym Angela Ambrogetti.
Włoska dziennikarka zaznacza, że Władimir Putin przekroczył próg papieskiej biblioteki o godz. 17,49. Cichym głosem pozdrowił Ojca Świętego, a następnie przez 35 minut trwała rozmowa prywatna z pomocą dwóch tłumaczy. Na jej zakończenie nastąpiła wymiana darów. Putin dał papieżowi cenną ikonę słynnej Matki Bożej Włodzimierskiej, jedną z najbardziej czczonych w Rosyjskim Kościele Prawosławnym. Zapytał, czy się podoba papieżowi, wykonał znak krzyża i ucałował ją. Podobnie uczynił Ojciec Święty. 45 minutowe spóźnienie spowodowane było opóźnieniem przylotu samolotu prezydenta Rosji. Przejazdowi kawalkady przez Rzym towarzyszyły wielkie środki bezpieczeństwa. Władimir Putin opuścił Watykan o godz. 19.10.
Po audiencji u papieża Franciszka Putin spotkał się on z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, abp Pietro Parolinem, któremu towarzyszył Sekretarz ds. Stosunków Stolicy Apostolskiej z państwami, abp Dominique Mamberti.
Jak podaje komunikat watykańskiego Biura Prasowego w trakcie serdecznych rozmów wyrażono zadowolenie z dobrego stanu stosunków dwustronnych i skoncentrowano się na pewnych kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania. W tym kontekście wymieniono zwłaszcza życie wspólnoty katolickiej w Rosji, zwracając uwagę na istotny wkład chrześcijaństwa w życie społeczeństwa. W tym kontekście wspomniano o krytycznej sytuacji chrześcijan w niektórych regionach świata, jak również obronie i promocji wartości związanych z godnością osoby oraz ochrony życia ludzkiego i rodziny.
Ponadto zwrócono szczególną uwagę na dążeniu do pokoju na Bliskim Wschodzie oraz poważną sytuację w Syrii. W związku z tym prezydent Putin wyraził podziękowanie za list skierowany na jego ręce przez Ojca Świętego z okazji szczytu G20 w Sankt Petersburgu. Podkreślono pilną potrzebę powstrzymania przemocy oraz niesienia niezbędnej dla mieszkańców pomocy humanitarnej, a także promowania konkretnych inicjatyw na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu, aby zwyciężyła droga negocjacji i zaangażowania różnych elementów składowych etnicznych i religijnych, uznając ich istotną rolę w społeczeństwie.
Skomentuj artykuł