Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 11 czerwca 2000

(fot. hickory hardscrabble / Foter / CC BY)
Copyright © by L'Osservatore Romano (10/2000) and Polish Bishops Conference

1. W dzisiejszą niedzielę obchodzimy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Podczas Mszy św., której dane mi było przewodniczyć wczoraj wieczorem, plac św. Piotra stał się jak gdyby «wieczernikiem» w sercu Rzymu, duchowo połączonym z Wieczernikiem jerozolimskim, gdzie prawie dwa tysiące lat temu nastąpiło pierwsze cudowne zstąpienie Ducha Świętego na apostołów i Najświętszą Maryję Pannę.

Tamtego dnia narodził się Kościół — jeden, święty, powszechny i apostolski. Jeden, ponieważ Duch czyni Kościół tajemnicą komunii, ziemską ikoną Trójcy Przenajświętszej; święty, bo Duch strzeże świętości Chrystusa-Głowy w jego członkach; powszechny, bo Duch każe mu głosić wszystkim narodom jedyną Ewangelię zbawienia; apostolski, ponieważ przez posługę apostołów i ich następców Duch prowadzi go drogami historii.

2. W świetle tego święta szczególne znaczenie zyskuje obchodzony dzisiaj «Dzień refleksji nad obowiązkami katolików wobec innych: głoszenie Chrystusa, świadectwo i dialog». Z inicjatywy Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego dzień ten ma być dla każdego ochrzczonego i dla każdej wspólnoty kościelnej zachętą do refleksji nad tym, jak coraz usilniej głosić Chrystusa i świadczyć o Nim wobec wszystkich, choć w postawie szacunku dla różnych przekonań religijnych. Szczególnie ważna jest współpraca z każdym człowiekiem dobrej woli w budowaniu świata bardziej sprawiedliwego i braterskiego.

Tylko w Chrystusie można urzeczywistnić ten zamysł autentycznej odnowy duchowej i społecznej. Oto dlaczego, również w ramach Wielkiego Jubileuszu rozpocznie się w najbliższą niedzielę w Rzymie Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, którego program przewiduje m.in. tradycyjną procesję Bożego Ciała w czwartek 22 czerwca oraz uroczystą liturgię końcową, zwaną Statio Orbis, sprawowaną wieczorem w niedzielę 25 czerwca. Jezus, który dwa tysiące lat temu narodził się w Betlejem z Maryi Dziewicy za sprawą Ducha Świętego, jest nadal obecny wśród nas w sakramencie Eucharystii, Chlebie żywym, który zstąpił z nieba, chlebie pielgrzymowania i nadziei.

3. W najbliższych dniach rozpocznie się w Phenianie, w Ludowo-Demokratycznej Republice Korei, spotkanie o historycznym znaczeniu między przywódcami Korei Północnej i Południowej. Wraz z wszystkimi ludźmi dobrej woli gratuluję rządzącym obydwu krajów tej inicjatywy, żywiąc nadzieję, że dialog i wzajemna wymiana przyczynią się do pojednania dwóch społeczeństw, do połączenia rodzin podzielonych już od półwiecza, do stabilizacji i pomyślności całego półwyspu koreańskiego. Tylko dzięki ofiarnym działaniom na rzecz wspólnego dobra będzie można przezwyciężyć trudności i osiągnąć pozytywne rezultaty, co stałoby się źródłem radości i nadziei dla ludzkości.

Myślą zwracam się teraz ku Afryce. Serce Afryki znów krwawi! W ostatnich dniach mieszkańcy miasta Kisangani w Demokratycznej Republice Konga stali się zakładnikami przemocy na skutek walk między zbrojnymi ugrupowaniami. Nie zostały oszczędzone nawet instytucje kościelne. Są setki zabitych i rannych. Odwołuję się do odpowiedzialności i wrażliwości władz politycznych i wojskowych, prosząc Boga, aby pozwolił im usłyszeć głos własnego sumienia: Afryka, a zwłaszcza Demokratyczna Republika Konga potrzebują pojednania i pokoju. Niech się wstawia za nami Najświętsza Maryja Panna, Królowa Pokoju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 11 czerwca 2000
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.