Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 12 listopada 2000

(fot. K.Hurley / Foter / CC BY-ND)
Copyright © by L'Osservatore Romano (2/2001) and Polish Bishops Conference

1. Na zakończenie tej uroczystej liturgii jubileuszowej pragnę podziękować licznym przedstawicielom środowisk rolniczych, przybyłym tu z różnych części świata. Zwracam się w szczególny sposób do dyrektora generalnego FAO Jacques'a Dioufa oraz do Paolo Bedoniego, przedstawiciela rolników. W swoich wystąpieniach zwrócili oni uwagę na wyzwania stojące dzisiaj przed rolnictwem, ale także na jego ogromny potencjał. Winno ono odgrywać aktywną i odpowiedzialną rolę zwłaszcza w próbach rozwiązywania wielkich problemów związanych z wyżywieniem i z głodem na świecie. Rozważne korzystanie z naturalnych zasobów oraz sprawiedliwy podział dostępnych dóbr pozwolą zapewnić ludności świata bezpieczeństwo żywnościowe, jakiego wszyscy pragniemy.

Drodzy bracia i siostry, którzy tworzycie wielką rodzinę rolników! Dziękuję wam za waszą radosną obecność i za gorliwe uczestnictwo w dzisiejszym spotkaniu. Kościół jest z wami! Niech ten jubileuszowy dzień stanie się dla was wszystkich zachętą i umocnieniem, byście mogli dalej prowadzić swą zasłużoną działalność, która jest niezbędnym warunkiem integralnego postępu społeczności całego świata!

2. Pozdrawiam serdecznie rolników mówiących po francusku, obchodzących dzisiaj swój Jubileusz. Wasza działalność przypomina nam, że owoce ziemi i pracy rąk ludzkich są waszym udziałem w Bożym dziele stworzenia i wezwaniem do coraz większej solidarności, aby wszyscy ludzie mieli co jeść. Wszystkim pielgrzymom z całego serca udzielam Apostolskiego Błogosławieństwa.

DEON.PL POLECA

Gorąco witam uczestniczących w dzisiejszym Jubileuszu przedstawicieli rolników i środowisk wiejskich z krajów języka angielskiego. Życzę wam, abyście stykając się codziennie z pięknem Bożego stworzenia coraz bardziej zbliżali się do Pana życia, starali się być dobrymi szafarzami Jego obfitych darów i okazywali solidarność innym, zwłaszcza naszym braciom i siostrom cierpiącym biedę i głód. Niech Pan żniwa błogosławi waszej pracy i napełni was i wasze rodziny pokojem.

Witam was serdecznie, drodzy rolnicy, którzy przybyliście do Rzymu, aby obchodzić uroczyście Rok Święty. Szanujcie ziemię, która została wam powierzona. Będzie ona wówczas wydawać dobre owoce, które staną się pożywieniem i źródłem radości dla wszystkich ludzi. Z serca udzielam wam Apostolskiego Błogosławieństwa.

Pozdrawiam gorąco rolników mówiących po hiszpańsku. Wasze zadanie, które przynosi zaszczyt człowiekowi i dopełnia dzieła Stwórcy, zasługuje w pełni na szacunek Kościoła i ochronę ze strony instytucji. Kultywujcie w swoim środowisku ducha solidarności i współpracy, dając świadectwo powszechnego przeznaczenia dóbr i przyczyniając się do ochrony środowiska, aby w ten sposób zapewnić godziwe warunki życia dzisiejszemu człowiekowi i przyszłym pokoleniom. Wszystkich was z serca błogosławię.

Rolnikom i robotnikom rolnym, którzy żyją z uprawy ziemi, życzę obfitości błogosławieństwa Bożego, aby mogli siać i zbierać plony ciesząc się pokojem i bezpieczeństwem, aby ziemia była im przyjazna i wydawała plon stokrotny, aby mogli nakarmić do syta swoje dzieci i byli gotowi dzielić się z uboższymi.

Z wielką radością witam zgromadzonych tu pielgrzymów ukraińskich. Moi drodzy, niech ten rok stanie się dla wszystkich szczególnym czasem łaski, pojednania i wewnętrznej odnowy. Wam i waszym bliskim z serca udzielam Apostolskiego Błogosławieństwa.

Serdecznie pozdrawiam rolników z Polski i z innych krajów, którzy przeżywają dziś swój Jubileusz. Przez wasz codzienny trud w sposób najbardziej bezpośredni realizujecie wezwanie Stwórcy, by człowiek czynił sobie ziemię poddaną. Niech Bóg błogosławi wam w tej pracy, aby wszyscy ludzie mogli obficie korzystać z jej owoców.

Żywią i bronią — te słowa przytoczyłem wczoraj. Dziś je powtarzam raz jeszcze. One się do was odnoszą. Polski rolnik, syn polskiej ziemi, żywił i bronił. Dlatego zasługuje na wdzięczność i troskę o jego przyszłość. Szczęść Boże!

3. Maryi, Matce łaski Bożej zawierzam pragnienia i dobre postanowienia, które zrodziły się w tym dniu głębokiej kościelnej komunii. Zwróćmy się teraz do Niej, wzywając Ją z ufnością słowami modlitwy «Anioł Pański».

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 12 listopada 2000
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.