Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 12 marca 2000

(fot. buddawiggi / Foter / CC BY)
Copyright © by L'Osservatore Romano (6/2000) and Polish Bishops Conference

1. Przeżywając z wiarą Wielki Jubileusz, obchodzimy dziś Dzień Przebaczenia. Rano przewodniczyłem w Bazylice św. Piotra celebracji wymownego i uroczystego aktu pokutnego. W tę I Niedzielę Wielkiego Postu biskupi i wspólnoty kościelne w różnych częściach świata, występując w imieniu całego chrześcijańskiego ludu, uklęknęli przed Bogiem, aby błagać Go o przebaczenie.

Rok Święty to czas oczyszczenia: Kościół jest święty, ponieważ Chrystus jest jego Głową i Oblubieńcem, Duch jego ożywiającą duszą, Maryja Panna i święci jego najbardziej autentycznymi świadkami. Jednakże synowie Kościoła znają doświadczenie grzechu, który rzuca cień na jego piękno. Dlatego Kościół nieustannie błaga Boga o przebaczenie grzechów popełnionych przez jego członków.

2. Nie chcemy przez to przesądzać o subiektywnej winie braci, którzy nas poprzedzili: prawo do tego ma tylko Bóg, który — inaczej niż my, istoty ludzkie — jest w stanie «przeniknąć serca i umysły» (por. Jr 20, 12). Spełniony dzisiaj akt jest szczerym uznaniem win popełnionych przez synów Kościoła w przeszłości odległej i niedawnej oraz pokornym błaganiem Boga o przebaczenie. Z pewnością rozbudzi on sumienia, pozwalając chrześcijanom wejść w trzecie tysiąclecie w postawie większej otwartości na Boga i Jego zamysł miłości.

Prosimy o przebaczenie i zarazem przebaczamy. To właśnie wyrażamy każdego dnia, odmawiając modlitwę, której nauczył nas Jezus: «Ojcze nasz, (...) odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom» (Mt 6, 12). Niech owocem tego jubileuszowego dnia będzie dla wszystkich wierzących przebaczenie wzajemnie udzielone i przyjęte!

Owocem przebaczenia jest pojednanie. Pragniemy go dla każdej wspólnoty kościelnej, dla wszystkich wierzących w Chrystusa i dla całego świata.

3. Uzyskawszy przebaczenie i gotowi do udzielenia przebaczenia, chrześcijanie wchodzą w trzecie tysiąclecie jako bardziej wiarygodni świadkowie nadziei. Po wiekach przemocy i zniszczeń oraz po ostatnim, szczególnie dramatycznym stuleciu Kościół ofiarowuje ludzkości, przekraczającej próg trzeciego millennium, Ewangelię przebaczenia i pojednania jako fundament autentycznego pokoju.

Być świadkami nadziei! Tak brzmi również temat rekolekcji, które rozpocznę dziś wieczorem wraz z mymi współpracownikami z Kurii Rzymskiej. Już teraz dziękuję wszystkim, którzy zechcą towarzyszyć mi modlitwą, i wzywam Maryję, Matkę Bożego Miłosierdzia, aby nam wszystkim pomogła owocnie przeżyć okres Wielkiego Postu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 12 marca 2000
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.