Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 13 października 2002

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 13 października 2002
(fot. dhendrix73 / Foter / CC BY-ND)
Copyright © by L'Osservatore Romano (1/2003) and Polish Bishops Conference

1. W tych dniach goszczę z radością Wielce Błogosławionego Teoktysta, Patriarchę Kościoła prawosławnego w Rumunii. Jemu oraz osobom, które mu towarzyszą, raz jeszcze z serca dziękuję za te niezwykle cenne odwiedziny. Przywodzą mi one na myśl wizytę, którą Bóg pozwolił mi złożyć w Bukareszcie w maju 1999 r. Te spotkania ujawniły szczere pragnienie jedności. Młodzież w Bukareszcie wołała Unitate; słowo Unita (jedność) słychać było wielokrotnie na placu św. Piotra w miniony poniedziałek w czasie mojego pierwszego spotkania z Wielce Błogosławionym Patriarchą.

2. To pragnienie pełnej komunii między chrześcijanami w znaczący sposób umocnił Powszechny Sobór Watykański II, który właśnie ekumenizmowi poświęcił jeden z najważniejszych dokumentów — dekret Unitatis redintegratio.

Dwa dni temu obchodziliśmy czterdziestą rocznicę rozpoczęcia obrad tego historycznego zgromadzenia, otwartego 11 października 1962 r. przez papieża Jana XXIII, którego teraz czcimy jako błogosławionego. Również i mnie dane było w nim uczestniczyć, i wciąż zachowuję w sercu cenne i niezapomniane wspomnienia z tego okresu.

W przemówieniu inauguracyjnym papież Jan, pełen nadziei i wiary, wezwał Ojców Soborowych, by z jednej strony pozostali wierni tradycji katolickiej, z drugiej zaś, by przedstawili ją na nowo, w sposób odpowiadający potrzebom nowych czasów. W pewnym sensie ów 11 października przed czterdziestu laty był uroczystym i uniwersalnym początkiem tego, co zostało nazwane «nową ewangelizacją».

3. Sobór stał się niejako «drzwiami świętymi» do tej nowej wiosny Kościoła, która objawiła się w czasie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Dlatego też w Liście apostolskim Novo millennio ineunte zwróciłem się do wspólnoty Kościoła z prośbą, by ponownie sięgnęła po dokumenty soborowe, które «nie tracą wartości ani blasku». Należy się z nimi zapoznawać i je przyswajać jako «miarodajne i normatywne teksty Magisterium, należące do Tradycji Kościoła» (por. n. 57). W sposób symboliczny powierzyłem już te dokumenty nowym pokoleniom przy okazji Jubileuszu Apostolstwa Świeckich.

Niech Maryja Dziewica, Matka Boga i Kościoła, pomoże nam zrozumieć, że dzięki Soborowi została dana nam wszystkim «niezawodna busola, wskazująca nam drogę w stuleciu, które się rozpoczyna» (tamże).

Rozważanie przed modlitwą

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 13 października 2002
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.