Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 15 listopada 1998
1. Od kilku dni szczególnie często myślę o sytuacji na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza w Iraku, który w ubiegłym tygodniu znów przyciągnął uwagę i wzbudził niepokój narodów we wszystkich częściach świata. Ufam z całego serca, że uda się znaleźć sprawiedliwe i pokojowe rozwiązanie. Mam zwłaszcza nadzieję, że zostaną oszczędzone dalsze cierpienia i udręki ludności tego kraju, i tak już boleśnie doświadczonej. Wzywam wszystkich do modlitwy, by Bóg oświecił serca i umysły rządzących, ażeby nadal starali się rozwiązać ten poważny kryzys przy pomocy metod dyplomatycznych i dialogu.
2. We Włoszech obchodzony jest dziś Krajowy Dzień Migracji, którego temat brzmi: «Migracje od wieży Babel do Pięćdziesiątnicy. Jedność w Duchu». «Babel» to symbol pychy, która pragnie przemocą narzucić prometejską wizję budowy jednego narodu na fundamencie jednolitej kultury, z pominięciem Boga. Natomiast «Pięćdziesiątnica» to wydarzenie oznaczające powrót do zamysłu Bożego, w którym dochodzi do głosu i zostaje zaakceptowany pluralizm etniczno-kulturowy, przyznający poszczególnym ludziom i różnym grupom etnicznym prawo do «głoszenia we własnych językach wielkich dzieł Bożych». Oby Dzień Migracji pomógł wszystkim wierzącym przyjmować postawę coraz bardziej życzliwą i otwartą wobec migrantów.
3. Również dzisiaj w wielu krajach europejskich obchodzony jest Dzień Pamięci o ofiarach wypadków drogowych. Zanoszę do Boga modlitwy w intencji tych, którzy zginęli w tak tragicznych okolicznościach, a zarazem pragnę zapewnić o mej duchowej bliskości ich rodziny oraz osoby, które przeżyły wypadki, ale pozostały głęboko zranione fizycznie i duchowo. Wyrażam nadzieję, że dzięki obchodom tego dnia kierowcy będą zawsze postępować odpowiedzialnie, okazując szacunek zarówno dla ludzkiego życia, jak i dla zasad bezpieczeństwa na drogach.
4. Na koniec, życząc wszystkim dobrego tygodnia, pragnę przypomnieć, że w najbliższą sobotę, 21 listopada, w święto Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w świątyni, będziemy obchodzili dzień Pro Orantibus: jego celem jest wsparcie duchowe i materialne klasztorów klauzurowych, zwłaszcza tych, które zmagają się z różnymi problemami i trudnościami. Wyrażając głęboką wdzięczność naszym siostrom — zakonnicom klauzurowym — za ich cenne świadectwo o wartościach życia kontemplacyjnego, powierzajmy ich duchowe wzrastanie wstawiennictwu Najświętszej Panny, która dla wszystkich wiernych różnych stanów jest wzniosłym wzorem skupienia i modlitwy.
Skomentuj artykuł