Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 15 lutego 2004
1. Wczoraj, 14 lutego, obchodziliśmy święto Świętych Cyryla i Metodego, apostołów ludów słowiańskich i — wraz ze św. Benedyktem opatem — współpatronów Europy. Jako ewangelizatorzy środkowowschodniej części kontynentu przyczynili się w sposób decydujący do tego, że chrześcijańska Europa mogła oddychać dwoma płucami: zachodnim i wschodnim. W istocie, jak nie do pomyślenia jest cywilizacja europejska bez dzieła i dziedzictwa benedyktyńskiego, tak nie sposób pominąć działalności ewangelizacyjnej i społecznej dwóch świętych braci z Sołunia (Salonik).
2. W tych miesiącach w procesie integracji politycznej kontynentu uczestniczy kilka krajów wschodniej Europy, gdzie działali święci Cyryl i Metody. Kraje te posiadają szczególne bogactwo kulturowe i duchowe: chrześcijaństwo odegrało w nich rolę jednoczącą, z poszanowaniem ich specyfiki.
Przykładna pod tym względem była metoda ewangelizacji zastosowana przez świętych Cyryla i Metodego, którzy kierując się ideałem zjednoczenia w Chrystusie nowych Jego wyznawców, przełożyli na język słowiański teksty liturgiczne oraz dostosowali do obyczajów nowych ludów prawo grecko-rzymskie (por. Slavorum Apostoli, 12-13).
3. Spotkanie Ewangelii z kulturami sprawiło, że Europa stała się swego rodzaju «laboratorium», w którym w ciągu wieków ugruntowały się istotne i trwałe wartości. Módlmy się, aby także i w naszych czasach uniwersalne orędzie Chrystusa, powierzone Kościołowi, było światłem prawdy oraz źródłem sprawiedliwości i pokoju dla narodów tego kontynentu i całego świata. Prośmy o to przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny i Świętych, których wzywamy jako patronów Europy.
Skomentuj artykuł