Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 16 stycznia 2000
1. Pojutrze, 18 stycznia, rozpocznie się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który w Roku Jubileuszowym zyskuje jeszcze większe znaczenie. Wielki Jubileusz Roku 2000 ma bowiem charakter wybitnie ekumeniczny, gdyż jest «konkretnym znakiem drogi, którą podążają wierni różnych chrześcijańskich Kościołów i Wspólnot kościelnych» (Incarnationis mysterium, 4). Aby podkreślić ten fundamentalny aspekt Roku Świętego, udamy się wraz z delegacjami licznych Kościołów i Wspólnot kościelnych do bazyliki św. Pawła za Murami i tam podczas uroczystego nabożeństwa ekumenicznego otworzymy Drzwi Święte.
Jedynie z Bożą pomocą można posuwać się naprzód drogą jedności, przezwyciężając podziały powstałe w świecie chrześcijańskim w ciągu drugiego tysiąclecia. Dziękuję Bogu za to, że w bazylice św. Pawła dane mi będzie spotkać się i modlić razem z przedstawicielami największych Kościołów i Wspólnot kościelnych, do których już dziś kieruję słowa serdecznego powitania. Będziemy tam prosić o przebaczenie Boga i siebie nawzajem za grzechy popełnione przeciw jedności Kościoła, a zarazem składać dzięki za poczynione już postępy na drodze pojednania, zwłaszcza w ostatnim stuleciu. Wzywam wszystkich wierzących do włączenia się w naszą modlitwę, aby na początku trzeciego tysiąclecia dokonał się pomyślny rozwój kontaktów ekumenicznych.
2. Temat Tygodnia Modlitw w roku 2000 czerpie inspirację ze słynnych słów św. Pawła, zawartych we wstępie Listu do Efezjan: «Niech będzie błogosławiony Bóg (...), [który] napełnił nas wszelkim błogosławieństwem (...) w Chrystusie» (por. 1, 3). Apostoł zanosi hymn uwielbienia do Boga w Trójcy Jedynego za Jego wspaniały plan zbawienia, ogarniający dzieje i wszechświat, a którego centrum jest Chrystus.
Temat ten, który rozważamy w 2000-lecie wcielenia, został wypracowany przez bliskowschodni zespół roboczy, reprezentujący różne wyznania chrześcijańskie ojczyzny Jezusa. W związku z tym pragnę przypomnieć, że właśnie jutro obchodzony jest we Włoszech Dzień Dialogu Religijnego między Żydami i Chrześcijanami: inicjatywa ta, choć niezależna od Tygodnia ekumenicznego, w pewien sposób go przygotowuje, wzywając do powrotu do korzeni, to znaczy do przymierza Boga z Izraelem.
3. Z tych korzeni wyrósł Jezus — poprzez Najświętszą Maryję Pannę. Ją zatem prośmy o opiekę nad ruchem ekumenicznym. Jej macierzyńskiemu wstawiennictwu zawierzajmy zwłaszcza jednogłośną modlitwę o jedność, która w najbliższych dniach wzniesie się z wszystkich Wspólnot kościelnych, ażeby wszędzie stała się źródłem postaw i gestów prawdziwego pojednania i braterskiej miłości.
Skomentuj artykuł