Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 17 sierpnia 2003

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 17 sierpnia 2003
(fot. rockcohen / Foter / CC BY-SA)
Copyright © by L'Osservatore Romano (11-12/2003) and Polish Bishops Conference

1. Liturgia przedwczorajszej uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wzywała nas, byśmy skierowali spojrzenie ku niebu i kontemplowali Maryję w Nowym Jeruzalem, Mieście Świętym zstępującym od Boga (por. Ap 21, 2).

«Oto — mówi Pan — czynię wszystko nowe» (tamże, 21, 5). W Apokalipsie mocno rozbrzmiewa Ewangelia nadziei, zachęcająca do przyjęcia «nowości Bożej», daru eschatologicznego, który przekracza wszelkie możliwości ludzkie, a który jedynie On może uczynić. Choć ta «nowość» urzeczywistni się w pełni na końcu czasów, jest już obecna w historii. Już teraz bowiem, poprzez Kościół, Bóg odnawia i przemienia świat, a przejawy Jego działania są widoczne także «w każdej formie ludzkiej społeczności ożywianej Ewangelią» (Ecclesia in Europa, 107).

2. Kontynent europejski, który od dwóch tysięcy lat «słucha Ewangelii o Królestwie zapoczątkowanym przez Jezusa» (tamże, 107), nie może pozostać obojętny wobec owej «nowości». Wiara chrześcijańska nadała mu kształt, a niektóre jej fundamentalne wartości zainspirowały następnie «ideał demokracji i prawa człowieka» nowożytnej Europy. Europa nie jest tylko «miejscem geograficznym», lecz także «pojęciem w głównej mierze kulturowym i historycznym»; ukształtowała się ona jako kontynent również dzięki jednoczącej sile chrześcijaństwa, które zdołało zintegrować różne ludy i kultury (por. tamże, 108).

DEON.PL POLECA

Niewątpliwie Europa przeżywa w obecnych czasach pewien kryzys wartości, ważne jest zatem, aby odnalazła swoją prawdziwą tożsamość. Proces rozszerzania Unii Europejskiej na inne kraje nie może obejmować jedynie aspektów geograficznych i ekonomicznych, lecz musi polegać na przywróceniu harmonii wartości, które winny wyrażać się w prawie i w życiu (por. n. 110).

3. Prośmy Świętą Dziewicę, czczoną w tak licznych sanktuariach Europy, by pomogła temu kontynentowi zachowywać zawsze świadomość swego powołania duchowego i przyczyniła się do budowania solidarności i pokoju «w obrębie jego granic i na całym świecie» (por. n. 112).

Rozważanie przed modlitwą

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 17 sierpnia 2003
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.