Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 25 sierpnia 2002

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 25 sierpnia 2002
(fot. dorena-wm / Foter / CC BY-ND)
Copyright © by L'Osservatore Romano (10-11/2002) and Polish Bishops Conference

1. «O głębokości bogactw, mądrości i wiedzy Boga! (...) z Niego i przez Niego, i dla Niego [jest] wszystko. Jemu chwała na wieki! Amen» (Rz 11, 33. 36).

Tym hymnem pochwalnym z dzisiejszej liturgii św. Paweł kończy pierwszą część Listu do Rzymian. W obliczu zadziwiającej Opatrzności Bożej, która przejawia się w stworzeniu i w dziejach, istota ludzka czuje się bardzo mała. Zarazem uznaje, że do niej skierowane jest orędzie miłości, które wzywa do odpowiedzialności. Ludzie zostali bowiem ustanowieni przez Boga zarządcami ziemi, by ją uprawiali i jej strzegli. Stąd wynika to, co moglibyśmy nazwać ich «powołaniem ekologicznym», które w naszych czasach stało się niezwykle potrzebne.

2. Gdy rozważamy te słowa apostoła Pawła, myśl kieruje się ku rozpoczynającemu się jutro w Johannesburgu, w Republice Południowej Afryki, światowemu szczytowi poświęconemu zrównoważonemu rozwojowi. Życzymy sobie wszyscy, aby obecni na nim liczni przywódcy państw i rządów oraz pozostali uczestnicy potrafili znaleźć skuteczne drogi integralnego rozwoju człowieka, mając na uwadze wymiar ekonomiczny, społeczny i środowiskowy. W świecie, w którym panuje coraz większa wzajemna zależność — pokój, sprawiedliwość i ochrona stworzenia muszą być owocem solidarnego dążenia wszystkich razem do powszechnego dobra.

DEON.PL POLECA

3. Pozdrawiam was z radością, pielgrzymi francuskojęzyczni. Umiejcie zawsze — tak jak Piotr — rozpoznawać Chrystusa! Życzę wam udanej pielgrzymki, niech Bóg was błogosławi!

Pozdrawiam serdecznie wszystkich pielgrzymów i turystów angielskojęzycznych obecnych na modlitwie «Anioł Pański». Niech nasz Pan Jezus Chrystus błogosławi wam i waszym rodzinom i napełni radością i pokojem.

Serdecznie was pozdrawiam, drodzy siostry i bracia z krajów niemieckojęzycznych. Życząc wam wszystkim wspaniałej niedzieli i dobrego odpoczynku wakacyjnego, udzielam wam Apostolskiego Błogosławieństwa.

Pozdrawiam pielgrzymów hiszpańskojęzycznych. Niech Maryja Panna towarzyszy wam na drodze wiary i miłości do Jezusa Chrystusa, Syna Boga żywego. Bardzo dziękuję!

Serdecznie pozdrawiam wiernych portugalskojęzycznych i proszę Matkę Bożą, aby wypraszała im u swego Boskiego Syna obfite łaski i błogosławieństwa.

Witam pielgrzymów z Polski: z Szydłowca — parafia św. Zygmunta, z Konina — Oaza rodzin III stopnia, Salezjańskie Wspólnoty Ewangelizacyjne, duszpasterstwo paulistów z Lublina, z Grudziądza Chór «Alla Camera». Jutro przypada uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej: duchowo pielgrzymuję i ja na Jasną Górę, aby tam wypraszać potrzebne łaski dla Kościoła i Ojczyzny. Episkopatowi i pielgrzymom przesyłam serdeczne pozdrowienie i błogosławieństwo. «Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo...»

Pozdrawiam pielgrzymów mówiących po włosku, szczególnie studentów i absolwentów uniwersytetów z różnych krajów Europy, którzy uczestniczą w kursie zorganizowanym przez Wyższy Instytut Kultury Ruchu Focolari (Istituto Superiore di Cultura del Movimento dei Focolari). Pozdrawiam również Legionistów Chrystusa. Z radością witam delegację z Châteauneuf du Pape, miasta bliźniaczego Castel Gandolfo; serdecznie pozdrawiam burmistrzów tych dwu miast. Pozdrawiam ponadto grupę z parafii Najświętszej Rodziny z Caltagirone, jak również specjalną pielgrzymkę z Seriate koło Bergamo, która przybyła szlakiem bł. papieża Jana XXIII — z Sotto il Monte do Rzymu, przez Wenecję, Loreto i Asyż.

4. Zwracamy się teraz do Najświętszej Maryi Panny. Ona uczestniczy w radościach i cierpieniach, w lękach i nadziejach ludzkości. Świadczy o tym m.in. zdarzenie w Syrakuzach sprzed ok. 50 lat, kiedy figurka Najświętszej Panny, obecnie przechowywana w specjalnie zbudowanym sanktuarium, przez kilka dni roniła łzy. Właśnie w ramach przygotowań pięćdziesiątej rocznicy tego nadzwyczajnego wydarzenia archidiecezja Syrakuzy obchodzić będzie od 29 sierpnia br. do 1 września 2003 r. specjalny rok maryjny. Chętnie łączymy się w modlitwie z umiłowaną wspólnotą syrakuzańską, przekonani, że łzy niebieskiej Matki są wymownym znakiem Bożego Miłosierdzia, któremu na nowo pragnę zawierzyć Kościół i cały świat.

Rozważanie przed modlitwą

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 25 sierpnia 2002
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.